Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2016, sygn. ILPB1-2/4511-1-21/16-3/MKA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1-2/4511-1-21/16-3/MKA

Zwolnienie przedmiotowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2016 r. (data wpływu 12 lipca 2016 r.), uzupełnionym w dniu 22 lipca 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni była zatrudniona na stanowisku głównego księgowego od 2010 do 2015 r. w SP ZOZ, który jest Szpitalem Klinicznym. Podmiotem tworzącym dla Szpitala jest Uniwersytet, przy którym działa Fundacja. Jednym z czterech zadań statutowych tej Fundacji jest Pomoc w kształceniu i podnoszeniu kwalifikacji kadry naukowej i medycznej ( ). Podatnik w czerwcu 2013 r. wystąpił do Dyrektora Szpitala z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na rozpoczęcie studiów podyplomowych w zakresie zarządzania i ich sfinansowanie. Program tychże studiów adresowany był do osób aktywnych zawodowo. Podstawowym celem kształcenia było dostarczenie zintegrowanej wizji instytucji w gospodarce wolnorynkowej oraz rozwój wiedzy i umiejętności niezbędnych do formułowania i analizowania problemów przedsiębiorstwa, umiejętności decydowania w zakresie tych problemów oraz umiejętności realizowania podjętych decyzji w warunkach zmieniającego się otoczenia przedsiębiorstwa. Tematyka studiów była ściśle związana z obowiązkami głównego księgowego i wykonywaniem pracy na tym stanowisku. Wybrana przez podatnika specjalizacja obejmowała między innymi przedmioty kierunkowe, takie jak: rynek kapitałowy i pieniężny, rachunkowość budżetową, analizę finansową, krótkookresowe finansowanie, zarządzanie wierzytelnościami i płatnościami oraz planowanie finansowe i biznes plan. Podatnik uzyskał aprobatę i zgodę Dyrektora Szpitala na podjęcie nauki oraz jej sfinansowanie w pełnym zakresie. Z uwagi na konstrukcję współpracy pomiędzy Uniwersytetem, Fundacją oraz Szpitalem w zakresie pomocy w kształceniu i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych kadry, Wnioskodawczyni musiała wystąpić z pismem do Prezesa Fundacji o sfinansowanie każdego semestru nauki podjętej na wyżej opisanych studiach podyplomowych. Podanie Zainteresowanej, opatrzone zgodą Dyrektora Szpitala, jak i Rektora Uniwersytetu, zaopiniowane przez Radę Fundacji było podstawą do przekazania środków do Uniwersytetu A na pokrycie opłaty za studia (kolejnych semestrów). Rezultatem tych ustaleń było to, iż Fundacja bezpośrednio opłacała studia Wnioskodawczyni pomimo, iż nie łączył ją z Fundacją stosunek pracy. Dyrektor Szpitala podpisał z Zainteresowaną umowę dotycząca pomocy w kształceniu z tytułu udzielenia dni wolnych od pracy na naukę z prawem do zachowania wynagrodzenia. Fundacja wystawiła Zainteresowanej PIT, który został rozliczony a dochód opodatkowany w rozliczeniu rocznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00