Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2016, sygn. ILPB2/4511-1-103/16-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-103/16-2/MK

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2016 r. (data wpływu 27 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 14 lipca 2004 r. Wnioskodawczyni oraz jej małżonek zawarli ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Z kolei w dniu 10 lutego 2010 r. (akt notarialny) Wnioskodawczyni i jej mąż uzyskali prawo własności udziału w działce gruntu i własności lokalu. Na mocy tej umowy małżonkom przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, (nabyte w czasie trwania małżeństwa do majątku wspólnego) jak i prawo współwłasności działki gruntu w udziale. W tym samym roku, dokładnie 22 marca 2010 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. Na podstawie postanowienia sądu rejonowego do spadku powołani zostali: Wnioskodawczyni oraz dwójka dzieci, każdy w udziale 1/3. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu spadkobiercy złożyli wspólne zeznanie podatkowe o nabyciu w drodze spadku rzeczy praw majątkowych (SD-3). Na mocy zgromadzonego materiału organ podatkowy ustalił że w spadku po mężu pozostał udział 1/2 lokalu mieszkalnego, który przypadł Wnioskodawczyni jako małżonce oraz dwójce dzieci po 1/3 każdemu (po 1/6). W tym samym roku Wnioskodawczyni nabyła (nieodpłatnie) udziały dzieci w prawach do tego lokalu mieszkalnego i została jedyną właścicielką. W dniu 9 października 2015 r. czyli przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie mieszkanie zostało sprzedane. Tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu. Wartość sprzedaży lokalu mieszkalnego wyniosła 120.000,00 zł. Opodatkowaniem podatkiem od osób fizycznych podlega 1/2 udziału w nieruchomości, czyli pozostający po małżonku udział. Z kolei pozostały udział w nieruchomości, który Wnioskodawczyni posiada podlega zwolnieniu ze względu na datę (14 lipca 2004 r.) przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00