Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2016, sygn. ILPP1/4512-1-920/15-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-920/15-2/NS

Braku obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z darowizną udziałów i majątku firmy na rzecz Wnioskodawcy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2015 r. (data wpływu 22 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z darowizną udziałów i majątku firmy na rzecz Wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z darowizną udziałów i majątku firmy na rzecz Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej powstałej na mocy obligatoryjnego przekształcenia spółki cywilnej. Wspólnikami spółki jest Zainteresowany i Jego żona, spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi księgi przychodu i rozchodu. W skład majątku wchodzi nieruchomość. Między Wnioskodawcą i Jego żoną istnieje rozdzielczość majątkowa ustalona notarialnie. Stosunek udziałów w spółce wynosi: Zainteresowany 99%, żona Wnioskodawcy 1%. W roku 2001 Zainteresowany i Jego żona nabyli nieruchomość na rzecz wówczas spółki cywilnej. Powyższa czynność była zwolniona od podatku VAT. Do chwili obecnej w budynku prowadzona jest działalność spółki.

W roku 2016 na koniec marca żona Wnioskodawcy planuje wystąpić ze spółki, ponieważ chce podjąć inne zajęcie. W związku z czym, Zainteresowany i Jego żona jako wspólnicy spółki podejmą jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania likwidacji, zakończenie działalności spółki nastąpi poprzez przeniesienie całego przedsiębiorstwa spółki nieodpłatnie na rzecz jednego ze wspólników. Żona przekaże Wnioskodawcy ogół praw i obowiązków, swoje udziały i majątek spółki wraz z nieruchomością, wyposażeniem, samochodami i materiałami handlowymi (spółka prowadzi sprzedaż artykułów sportowych i obuwia). Celem tego działania ma być utrzymanie przedsiębiorstwa spółki w dotychczasowym kształcie i kontynuowanie prowadzonej działalności jako jednoosobowej działalności gospodarczej. Następnie Zainteresowany wystąpi do KRS o wykreślenie spółki z rejestru. Wnioskodawca będzie prowadził działalność (najpóźniej od 1 marca 2016 r.) nadal pod swoim NIP, imieniem i nazwiskiem, natomiast Jego żona nie będzie prowadziła działalności gospodarczej. Dodatkowo zawarta zostanie umowa pomiędzy spółką a przejmującym wspólnikiem dotycząca przeniesienia własności przedsiębiorstwa spółki. Czynności te zostaną przeprowadzone przed wykreśleniem spółki z KRS. W momencie wykreślenia spółki żona Wnioskodawcy nie będzie posiadała żadnego majątku, gdyż całe przedsiębiorstwo spółki przed jej rozwiązaniem zostanie przekazane Zainteresowanemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00