Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2015, sygn. IPPP1/4512-485/15-2/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-485/15-2/RK

Opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości oraz określenie rodzaju nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2015 r. (data wpływu 20 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania sprzedaży Nieruchomości jest prawidłowe
  • określenia rodzaju terenu dla potrzeb interpretacji art. 43 ust. 1 pkt 9 - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2015 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości oraz określenia rodzaju terenu dla potrzeb interpretacji art. 43 ust. 1 pkt 9.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT w Polsce (Wnioskodawca). W przedmiocie działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest wpisana działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.

Wnioskodawca we własnym imieniu i na własny rachunek - będzie nabywał od rolników - zwykle osób fizycznych - prowadzących zwykle działalność rolniczą w rozumieniu ustawy o VAT i ustawy o PIT - należące do nich grunty (grunty te mogą być zabudowane budynkami lub budowlami bądź niezabudowane), (Nieruchomości).

Nieruchomości znajdują się na terenie obowiązującej koncesji na wydobywanie węgla metodą odkrywkową oraz zwykle przeznaczone są - w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym dla terenu na którym znajdują się Nieruchomości - na: (i) teren i obszar górniczy -teren eksploatacji powierzchniowej (PG-EP), (ii) teren i obszar górniczy - teren rolniczy (PG-R) oraz (iii) teren i obszar górniczy - teren infrastruktury technicznej i obiektów budowlanych zakładu górniczego (PG-IT).

Następnie, Wnioskodawca - zwykle w ciągu kilku miesięcy od nabycia Nieruchomości - sprzeda nabyte Nieruchomości na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT w Polsce, która prowadzi działalność górniczą na obszarze kilku powiatów i kilkunastu gmin w Polsce (Spółka). Wnioskodawca i Spółka są podmiotami należącymi do tej samej grupy kapitałowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00