Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2015, sygn. IBPBI/1/4511-320/15/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/4511-320/15/ESZ

możliwości zwolnienia z opodatkowania środków finansowych otrzymanych w związku z realizacją projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 marca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 16 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania środków finansowych otrzymanych w związku z realizacją projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania środków finansowych otrzymanych w związku z realizacją projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Głównym przedmiotem ww. działalności gospodarczej są usługi edukacyjne. Wnioskodawca realizuje również projekty współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (kursy językowe, komputerowe, kursy dla kadry medycznej, żłobki i przedszkola). Jeden z projektów realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu 1 Zatrudnienie i integracja społeczna, Działania 1.5 Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Projekt konkursowy zgodnie z umową o dofinansowanie projektu przewiduje utworzenie 5 placówek żłobkowych (nowe placówki). Projekt skierowany jest do rodziców zamieszkujących województwo X powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka, tj. przebywających na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, bezrobotnych, którzy są rodzicami lub opiekunami prawnymi dzieci od 6 m-cy do 3 lat oraz chcą podjąć zatrudnienie. W ramach projektu, z funduszy sfinansowane zostały koszty przystosowania i adaptacji pomieszczeń na potrzeby prowadzonej działalności oraz przez okres dwóch lat finansowane są koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem żłobków (np. czynsze, wynagrodzenia pracowników, opłaty telekomunikacyjne i wszystkie inne określone we wniosku o dofinansowanie projektu). Dotacja w wysokości 85% pochodzi z budżetu środków europejskich i jest wypłacana przez Ministra Finansów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a dotacja w wysokości 15% jest dotacją celową i pochodzi z budżetu krajowego, a wypłacana jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej również za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Beneficjent pokrywa też część wydatków ze środków prywatnych (w postaci opłat wnoszonych przez rodziców dzieci przebywających w żłobkach), wkład własny wynosi 15,77% wydatków kwalifikowalnych. Zgodnie z założeniami projektu placówki będą funkcjonować jeszcze co najmniej przez okres trzech lat po zakończeniu realizacji projektu. Jako Beneficjent, Wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie projektu, który w drodze konkursu został wybrany, a umowa została podpisana z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie w ramach projektu Wnioskodawca pełni funkcję asystenta projektu.

Drugi projekt realizowany jest ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.1 Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Projekt konkursowy zgodnie z umową o dofinansowanie projektu, przewiduje otworzenie niepublicznego przedszkola (nowa placówka). W ramach projektu z funduszy sfinansowane zostały koszty przystosowania i adaptacji pomieszczeń na potrzeby prowadzonej działalności oraz przez okres jednego roku szkolnego, finansowane są koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem przedszkola, (np. czynsze, wynagrodzenia pracowników, opłaty telekomunikacyjne i wszystkie inne określone we wniosku o dofinansowanie projektu). Dotacja w wysokości 85% pochodzi z budżetu środków europejskich i jest wypłacana przez Ministra Finansów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a dotacja w wysokości 15% jest dotacją celową i pochodzi z budżetu krajowego, a wypłacana jest przez Wojewódzki Urząd Pracy. Beneficjent pokrywa też część wydatków ze środków prywatnych (w postaci opłat wnoszonych przez rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola), wkład własny wynosi 15,359% wydatków kwalifikowalnych. Zgodnie z założeniami projektu placówka będzie funkcjonować jeszcze co najmniej przez okres jednego roku szkolnego po zakończeniu realizacji projektu. Jako Beneficjent Wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie projektu, który w drodze konkursu został wybrany, a umowa została podpisana z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Obecnie w ramach projektu Wnioskodawca pełni funkcję kierownika projektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00