Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2015, sygn. ILPP2/4512-1-565/15-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-565/15-4/MN

Zabudowa wnękowa, meblowa, przestrzeni. Elementy zabudowy (drewniane, drewnopodobne, szklane, z tworzyw sztucznych) montowane za pomocą haków, wkrętów i kołków.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku sygnowanym datą 1 lipca 2015 r. (data wpływu 24 lipca 2015 r.) uzupełnionym pismem z 16 września 2015 r. (data wpływu 17 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Wniosek uzupełniono pismem z 16 września 2015 r. (data wpływu 17 września 2015 r.) o pytanie odnoszące się do treści przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz własne stanowisko w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje zabudowy wnękowe, meble kuchenne i łazienkowe. Usługi polegają na wykonaniu elementów meblowych na indywidualny wymiar, a następnie na stałym montażu jej w mieszkaniu klienta. Usługa jest wykonywana z wcześniej zakupionych materiałów, tj. płyt meblowych, blatów, luster, szyb, elementów metalowych (okuć, zawiasów, uchwytów, prowadnic), które są zainstalowane, przytwierdzone na stałe, bez możliwości ich przemieszczenia. W niektórych przypadkach zabudowa nie jest wmontowana we wnękę, ale trwale przymocowana do istniejących w obiekcie budowlanym ścian, podłogi lub sufitu. Zatem, może wystąpić sytuacja, gdy zabudowa jest przytwierdzona na długości całej ściany lub jej części i jest trwale przymocowana do podłogi i sufitu. Wnioskodawca nie dokonuje odrębnej dostawy towarów, świadczy jednorodną usługę wykonaną na indywidualne zamówienie trwałej zabudowy przestrzeni. Poprzez słowo trwale Wnioskodawca rozumie takie mocowanie, że nie można bez uszkodzenia elementów meblowych, a także budynku oddzielić zabudowy.

Cena kalkulowana jest w oparciu o wartość zużytych materiałów oraz prac związanych z wykonaniem i montażem. Kalkulacja zabudowy wykonywana jest indywidualnie i jest zależna od pracochłonności projektu, średnio udział zużytych materiałów stanowi 50% ceny. W ramach realizowanego zamówienia wydanie towaru nie jest elementem dominującym. Wszelkie czynności stanowią integralną część (projektowanie, produkcja, dostawa, montaż). Elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego determinują kształt i rodzaj użytych materiałów, w wyniku którego powstaje trwała zabudowa. Po dokonaniu pomiarów i wyborze stosowanych materiałów, elementy mebli zgodnie z projektem są wytwarzane w siedzibie zakładu. Następnie tak przygotowane elementy dostarczane są na miejsce, gdzie dokonywany jest montaż. Zabudowy wnękowe mebli kuchennych i łazienkowych są wykonywane z materiałów drewnianych i drewnopochodnych oraz szkła i tworzyw sztucznych. Montaż dokonywany jest za pomocą haków, wkrętów i kołków do elementów konstrukcyjnych budynku. Po zamontowaniu elementów zabudowy całość stanowi jednolitą konstrukcję. Sposób zamocowania mebli umożliwia późniejszy demontaż bez uszkodzenia konstrukcji budynku. Powstające zniszczenia to dziury w elementach konstrukcyjnych po zastosowanych kołkach, hakach i wkrętach. Demontaż nie powoduje naruszenia elementów konstrukcyjnych obiektów budowlanych. Czynności są wykonywane w obiektach mieszkalnych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a i 12b ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00