Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2015, sygn. ILPP5/4512-1-180/15-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-180/15-2/PG

Opodatkowanie wynajmu miejsca postojowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2015 r. (data wpływu 20 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wynajmu miejsca postojowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wynajmu miejsca postojowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wynajmuje mieszkanie osobie fizycznej na cele mieszkalne i z tego tytułu wystawia faktury VAT pisząc w rubryce podatek VAT zwolnione. Zwolnienie z VAT dotyczy bowiem wynajmu dla osób fizycznych na cele mieszkalne.

Wynajem jest prowadzony przez Zainteresowanego jako osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, lecz będącą płatnikiem VAT czynnym. Oprócz najmu mieszkaniowego Wnioskodawca wynajmuje też lokal użytkowy dla firmy i z tego tytułu wystawia faktury VAT naliczając do najmu VAT 23%. Zainteresowany nie musi otwierać działalności gospodarczej w zakresie wynajmu albowiem jego dochody nie przekraczają ustawowego limitu, tzn. są na tyle niskie, że wynajem może prowadzić jako osoba fizyczna.

Do mieszkania, które Wnioskodawca wynajmuje osobie fizycznej na cele mieszkalne przynależy miejsce postojowe w garażu podziemnym. Miejsce to służy do wyłącznego użytku dla właściciela mieszkania. Miejsce postojowe nie ma odrębnej księgi wieczystej. W akcie notarialnym określono, że korzystanie z tego miejsca postojowego jest oznaczone jako korzystanie z części nieruchomości wspólnej. Zainteresowany zamierza wynajmować to miejsce postojowe dla osoby fizycznej na cele mieszkalne, tzn. do parkowania samochodu. Wnioskodawca będzie wystawiać z tego tytułu faktury VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00