Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2015, sygn. ILPB2/436-323/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie konsekwencji podatkowych nabywania pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2014 r. (data wpływu 6 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie konsekwencji podatkowych nabywania pojazdów wycofanych z eksploatacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie konsekwencji podatkowych nabywania pojazdów wycofanych z eksploatacji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (spółka cywilna) prowadzi skup i sprzedaż złomu oraz stację demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, tj. złomuje pojazdy i wydaje zaświadczenia do wydziałów komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdów nienadających się do dalszej eksploatacji. Dowodem przyjęcia takiego pojazdu (wraku) od osoby fizycznej jest dokument pod nazwą Formularz przyjęcia odpadów metali, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2013 r.

Pojazdy (wraki) wyceniane są wg ceny złomowej, tzn. masa własna pojazdu (pojazd jest ważony) pomnożona przez cenę złomu jaka w danym dniu obowiązuje. Jak wskazuje Wnioskodawca zdarzyło się tak, że osoba fizyczna oddała do kasacji (złomowania) pojazd ciężarowy, którego masa własna była tak wysoka, że mnożąc przez cenę złomu kwota do wypłaty przekroczyła 1 000 zł. W takiej sytuacji Wnioskodawca obliczył podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od tej wartości. Jednak urząd skarbowy zakwestionował ten przypadek (wartość pojazdu) i próbował naliczyć podatek od wartości rynkowej, ponieważ pojazd pochodził z 1991 r. nie figurował już w katalogu, którym posługiwał się urząd skarbowy, ostatecznie organ uznał wartość przyjętą przez Wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00