Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2015, sygn. ITPB3/423-627/14/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-627/14/PS

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych na znakach towarowych nabytych od Spółki, biorąc pod uwagę fakt, iż cena zakupu została zapłacona poprzez potrącenie zobowiązania z tytułu zapłaty z inną wierzytelnością?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione
we wniosku z dnia 19 grudnia 2014 r. (data wpływu 29 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku dokonania korekty odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku dokonania korekty odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich osiągania, w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zmianami); (dalej: Ustawa CIT). W przyszłości może dojść do sytuacji, w której Wnioskodawca zakupi od zagranicznej spółki kapitałowej (dalej: Spółka) posiadane przez nią prawa ochronne na znakach towarowych za cenę odpowiadającą wartości rynkowej tych praw ochronnych. Wnioskodawca w celu sfinansowania zakupu praw wyemituje prywatne obligacje korporacyjne bądź dłużne papiery wartościowe (zwane dalej: obligacjami lub papierami wartościowymi), które będą objęte przez podmiot trzeci (inny niż Spółka), który wcześniej nabędzie wierzytelność z tytułu sprzedaży praw ochronnych na znakach towarowych. W związku z tym, cena zakupu zostanie zapłacona w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności przysługujących Wnioskodawcy oraz podmiotowi trzeciemu. Należność Wnioskodawcy będzie wynikać z roszczenia o pokrycie wyemitowanych przez Wnioskodawcę obligacji lub papierów wartościowych.

Ostatecznie, w związku z powyższym, rozliczenie ceny zakupu praw ochronnych na znakach towarowych nastąpi poprzez potrącenie należności z tytułu sprzedaży praw ochronnych na znakach towarowych z roszczeniem o uiszczenie ceny objęcia wyemitowanych obligacji lub papierów wartościowych przez Wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00