Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2014, sygn. IPPP2/443-552/14-4/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-552/14-4/MM

określenie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży licencji czasowej i bezterminowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) uzupełnionym w dniu 2 września 2014 r. (data wpływu 3 września 2014 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 25 sierpnia 2014 r. nr IPPP2/443-552/14-2/MM o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży licencji czasowej i bezterminowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży licencji czasowej i bezterminowej. Wskazany wniosek zawierał braki w przedstawionym zdarzeniu przyszłym. W związku z tym tut. Organ podatkowy pismem z 25 sierpnia 2014 r. znak IPPP2/443-552/14-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki (skutecznie doręczone w dniu 27 sierpnia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zwany dalej podatnikiem będzie dokonywał sprzedaży w formie udzielania licencji bezterminowych oraz ograniczonych czasowo na wytworzone oprogramowanie własne. Licencje będą udzielane zarówno podmiotom gospodarczym jak i osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Dokonując takiej sprzedaży na terenie kraju podatnik zobowiązany będzie do rozliczenia VAT należnego.

Podatnik planuje wprowadzenie "Zasad sprzedaży" licencji, zgodnie z którymi klient będzie mógł zakupić oprogramowanie w formie licencji nieograniczonej czasowo lub licencji na czas określony nie dłuższy niż rok np. na okres trzech miesięcy. Sprzedaż licencji będzie dokumentowana fakturą zawierającą informację dotyczącą okresu korzystania z licencji. W przypadku licencji terminowej kolejny zakup licencji nie będzie w żaden sposób uzależniony od momentu wygaśnięcia poprzedniej czasowej licencji. Wykupienie kolejnej licencji czasowej traktowane będzie jako odrębna sprzedaż, na którą będzie wystawiana kolejna faktura określająca kolejny okres korzystania z licencji. Klient będzie miał możliwość wykupienia kolejnej licencji czasowej w dowolnym momencie (np. od razu, po 5 miesiącach, po roku czy też po 10 latach). Jednocześnie wykupienie licencji czasowej nie będzie zobowiązywało klienta do kolejnych zakupów, a ewentualnie będzie uprawniało do skorzystania z określonego rabatu na zakup licencji nieograniczonej czasowo. Chcąc dokonać zakupu licencji, klient będzie zobowiązany do dokonania przedpłaty, mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których płatność będzie określona jako pobranie kurierskie lub też przelew z odroczonym terminem płatności. Udzielenie licencji nie przewiduje przeniesienia majątkowych praw autorskich, uprawnia licencjobiorców jedynie do korzystania z programów komputerowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00