Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2014, sygn. IPTPB3/423-99/14-2/GG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-99/14-2/GG

Czy ponoszone koszty związane z zatrudnianiem profesjonalnych usług prawnych, usług z zakresu komunikacji z otoczeniem, a także koszty profesjonalnych ekspertyz i opracowań, w tym wyceny rzeczoznawców oraz inne koszty będące następstwem obrony interesu Spółki i praw w działaniach prawnych z Urzędem Miasta jak i w opisanym postępowaniu arbitrażowym są kosztami uzyskania przychodu zgodnie z Ustawą o podatku od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z obroną interesu i praw Spółki oraz z uczestnictwem w postępowaniu arbitrażowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z obroną interesu i praw Spółki oraz z uczestnictwem w postępowaniu arbitrażowym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką produkującą wyroby z włókien naturalnych (głównie kokosowych) dla zastosowań w wielu branżach m.in.: meblowej, rolniczej, samochodowej, obuwniczej i opakowań. Działa nieprzerwanie od 1964 r. (wcześniejsza nazwa firmy państwowej: ). W roku 2001 większościowym akcjonariuszem Spółki stała się holenderska Grupa BV (obecnie Group BV), dzięki której Spółka rozwinęła i wzmocniła swoją pozycję na rynkach krajowym i zagranicznym.

Siedzibą, a zarazem miejscem prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy od 1964 r. jest nieprzerwanie ul. 2 w . W 2006 r., z powodu osiągnięcia maksymalnych mocy produkcyjnych zakładu produkcyjnego przy ul. 2 w , wobec wzrastających zamówień, Spółka podjęła decyzję o budowie oddziału firmy. Oddział miał zwiększyć produkcję. Spółka zakupiła część potrzebnych maszyn produkcyjnych oraz działkę w K . Koncepcja uruchomienia oddziału opierała się bezwzględnie na utrzymaniu i kontynuowaniu działalności produkcyjnej w przy ulicy 2 (utrzymanie całości procesu technologicznego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00