Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2014, sygn. ILPP1/443-131/14-2/JSK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-131/14-2/JSK

Czy kwoty otrzymywane przez Wnioskodawcę od stacji demontażu za przyjęcie pojazdu wycofanego z eksploatacji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miasta przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy kwoty otrzymywane przez Wnioskodawcę od stacji demontażu za przyjęcie pojazdu wycofanego z eksploatacji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy kwoty otrzymywane przez Wnioskodawcę od stacji demontażu za przyjęcie pojazdu wycofanego z eksploatacji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Ustawą z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1018 ze zm.) zostały nałożone na Starostów dodatkowe zadania z zakresu usuwania pojazdów z drogi i przechowywania ich na parkingu.

Miasto (dalej: Wnioskodawca, Miasto, Zainteresowany) jest miastem na prawach powiatu, zatem Prezydent Miasta występuje jako Starosta. W przypadku nieodebrania przez właściciela usuniętego na parking strzeżony pojazdu właściwy organ, czyli Prezydent Miasta, kieruje wniosek do sądu o orzeczenie przepadku pojazdu na własność Miasta. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, pojazd staje się własnością Wnioskodawcy. Następnie zostaje powołany rzeczoznawca - biegły skarbowy, który określa wartość pojazdu oraz jego stan techniczny. Pojazdy o niskiej wartości oraz zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym kwalifikowane są do przekazania stacji demontażu pojazdów. Są to pojazdy w przeważającej większości zarejestrowane, ale niesprawne technicznie, zniszczone, zużyte. Traktowane są przez stację demontażu jako zużyty nienadający się do użytkowania pojazd, dla którego przyporządkowano odpowiednio kod odpadu 16 01 04.

Co roku wybierana jest poprzez zapytanie ofertowe stacja demontażu pojazdów, która będzie przyjmować pojazdy od Wnioskodawcy. Zainteresowany nie ma podpisanej umowy ze stacją demontażu. Na dany rok obowiązują warunki określone w zapytaniu ofertowym oraz stawki określone w najkorzystniejszej ofercie spośród złożonych w danym postępowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00