Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2014, sygn. ITPB2/415-616/14/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-616/14/MM

Prawo podatkowe dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2014 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 13 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest osobą starszą z wieloma przewlekłymi chorobami. Mąż Wnioskodawczyni zmarł w dniu 18 września 2013 r. Był on zaliczony do I grupy inwalidztwa. Wnioskodawczyni i jej mąż uzyskane dochody rozliczali wspólnie jako małżonkowie. Oboje utrzymywali się z emerytury/renty męża. Wnioskodawczyni do momentu śmierci męża nie miała żadnego przychodu. Dopiero po 18 września 2013 r. została przyznana jej renta rodzinna po zmarłym mężu. Mąż Wnioskodawczyni w 2010 r. przez orzecznika ZUS z uwagi na rodzaj schorzeń, tj. udar niedokrwienny mózgu pod postacią niedowładu połowicznego lewostronnego, niedokrwienność krążenia, cukrzyca i płaskonabłonkowy guz płuca prawego w stopniu IIIB, został uznany za niezdolnego do samodzielnej egzystencji, nie mógł się samodzielnie poruszać, korzystać z toalety, przyjmować leków, jeść. Przebywał kilkakrotnie w szpitalu, ostatni raz w okresie od 24 stycznia 2013 r. do 30 stycznia 2013 r. Mąż Wnioskodawczyni został wypisany ze szpitala do domu z zaleceniem dalszego leczenia w warunkach domowych. Wnioskodawczyni oraz wykwalifikowana pielęgniarka wykonywały wszystkie czynności dotyczące: wykonywania cewnikowania, iniekcji dożylnych i domięśniowych, wkłuwania venflonów, przetaczania płynów infuzyjnych, wykonywania toalety porannej i wieczornej. Powyższe czynności dokonywały pod nadzorem lekarza specjalisty, który określał zakres potrzebnych materiałów medycznych i leków do leczenia w ramach opieki domowej. Z uwagi na to Wnioskodawczyni została zmuszona do zakupu środków do ułatwiania niezbędnych czynności życiowych, zapewnienia prawidłowej opieki, tj. pieluchomajtek, podkładów nieprzemakalnych na materac, płynów fizjologicznych, venflonów, rękawiczek sterylnych, kompresów, opasek elastycznych, płynów do dezynfekcji, inhalatora do podawania leków oraz doposażyć mieszkanie w odpowiednie kołdry medyczne, specjalnej wysokości poduszki. Wszystkie wydatki pokryte zostały z renty męża. Wyżej wymienione środki nie zostały sfinansowane ani dofinansowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00