Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2013, sygn. IBPP1/443-215/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-215/13/MS

opodatkowania odszkodowania za bezumowne korzystanie z mienia, które Wnioskodawca użytkuje w oparciu o porozumienie ze Skarbem Państwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2013r. (data wpływu 4 marca 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 maja 2013r. (data wpływu 27 maja 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odszkodowania za bezumowne korzystanie z mienia, które Wnioskodawca użytkuje w oparciu o porozumienie ze Skarbem Państwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2013r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek z dnia 26 lutego 2013r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odszkodowania za bezumowne korzystanie z mienia, które Wnioskodawca użytkuje w oparciu o porozumienie ze Skarbem Państwa.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 maja 2013r. (data wpływu 27 maja 2013r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-215/13/MS z dnia 14 maja 2013r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca korzystał z mienia Skarbu Państwa na podstawie umowy prywatyzacyjnej (dalej również - umowa prywatyzacyjna). Za zgodą Skarbu Państwa Wnioskodawca poddzierżawiał część nieruchomości należącej do Skarbu Państwa innemu podmiotowi tj. P. Sp. z o.o. Po wygaśnięciu umowy prywatyzacyjnej wygasła także wspomniana umowa poddzierżawy, zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a P. Sp. z o.o. Jednak za zgodą Skarbu Państwa P. Sp. z o.o. nadal korzysta z części mienia Skarbu Państwa stanowiącego przedmiot wygasłej umowy prywatyzacyjnej, z tym, że korzystanie to następuje bez jakiejkolwiek umowy. Obecnie bowiem, z uwagi na wygaśnięcie umowy prywatyzacyjnej, Wnioskodawca nie może zawrzeć z P. Sp. z o.o. nowej umowy poddzierżawy. Obecnie zaś trwają negocjacje pomiędzy Wnioskodawcą a Skarbem Państwa w sprawie nabycia mienia będącego uprzednio przedmiotem wygasłej umowy prywatyzacyjnej, a za zgodą Skarbu Państwa Wnioskodawca z tego mienia korzysta (chociaż nie na podstawie umowy). Do czasu zakończenia negocjacji w sprawie nabycia tego mienia, Wnioskodawca otrzymał od Skarbu Państwa zalecenie, aby z uwagi na fakt, iż korzysta bezumownie z przedmiotowego mienia, stosował wobec P. Sp. z o.o. takie same zasady rozliczeń jakie wynikały z umowy prywatyzacyjnej. Dlatego też stosując te właśnie zasady Wnioskodawca zamierzał wystawić P. Sp. z o.o. stosowną notę księgową na mocy, której chciał obciążyć tę Spółkę odszkodowaniem za bezumowne korzystanie z tej części mienia Skarbu Państwa, która stanowiła przedmiot obowiązującej uprzednio umowy poddzierżawy. Odszkodowanie to miało zostać ustalone w wysokości odpowiadającej wartości czynszu, który obowiązywał w okresie trwania umowy poddzierżawy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a P. Sp. z o.o. Jednak z uwagi na fakt, iż P. Sp. z o.o. nie zgodził się na obciążenie odszkodowaniem w takiej wysokości, ostatecznie strony ustaliły, że wysokość tego odszkodowania będzie niższa niż wartość czynszu wskazana w wygasłej już umowie poddzierżawy. Z uwagi na opisany powyżej stan faktyczny Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00