Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2013, sygn. ILPP1/443-307/13-4/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-307/13-4/HW

Czy Spółce będzie przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku VAT od leasingowanego samochodu oraz podatku VAT od paliwa zakupywanego do niego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2013 r. (data wpływu 15 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismami z dnia 13 czerwca 2013 r. (data wpływu 17 czerwca 2013 r.), oraz z dnia 3 lipca 2013 r. (data wpływu 5 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu leasingu bankowozu oraz zakupu paliwa do tego pojazdu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu leasingu bankowozu oraz zakupu paliwa do tego pojazdu. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami: z dnia 17 czerwca 2013 r. oraz z dnia 3 lipca 2013 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: Wnioskodawca) zawarła dnia 14 grudnia 2012 r. umowę leasingu operacyjnego samochodu marki Mercedes, który w wyniku zmian konstrukcyjnych stał się bankowozem typu C, który spełnia definicje pojazdu specjalnego w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz spełnia wymogi techniczne dla bankowozu typu C, określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. Nr 166, poz. 1128 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2012 r.

Samochód ten jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę wyłącznie w działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Bankowóz Mercedes wykorzystuje się w Spółce do przewozu środków pieniężnych deponowanych we wrzutni w czasie weekendów. Środki pobierane są z wrzutni w każdą sobotę i niedzielę i przechowywane w sejfie bankowozu. Działanie takie jest wynikiem względów bezpieczeństwa (napad, rabunek, kradzież), bankowóz stoi w bezpiecznym miejscu. Zarząd, bierze za to odpowiedzialność. Następnie środki pieniężne w każdy poniedziałek są przewożone na stację i przekazywane kierownikowi stacji, co jest potwierdzone miesięcznym protokołem przekazania środków pieniężnych. Osobami uprawnionymi do używania ww. pojazdu jest zarząd Spółki, tj. i osoby przez nich upoważnione. Bankowóz ten jest wykorzystywany do przewozu pieniędzy, a Spółka potrzebuje środka transportu zapewniającego w jak największym stopniu bezpieczny przewóz znacznej sumy pieniędzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00