Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2013, sygn. ILPP4/443-180/13-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-180/13-2/ISN

Czy zasady postępowania stosowane przez Spółkę w zakresie weryfikacji otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi faktur korygujących są dostateczne dla upewnienia się, że kontrahent jest w posiadaniu wystawionej faktury korygującej i mógł zapoznać się z jej treścią, co uprawnia Spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania w podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2013 r. (data wpływu 15 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie potwierdzenia odbioru faktury korygującej oraz obniżenia podstawy opodatkowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie potwierdzenia odbioru faktury korygującej oraz obniżenia podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X. Spółka Acyjna (dalej jako: Spółka) jest podmiotem świadczącym usługi leasingu. W toku prowadzonej działalności zdarzają się sytuacje, w których Spółka zobowiązana jest do wystawiania faktur korygujących in minus, w wyniku których zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania (obrót) podatkiem od towarów i usług (dalej jako: podatek VAT) w stosunku do podstawy opodatkowania (obrotu) określonego w fakturze korygowanej (poprzednio wystawionej). Dotyczy to zarówno sytuacji udzielenia rabatów (bonifikat, upustów), uznania reklamacji i skont oraz zwrotu towarów, jak również gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłki w kwocie podatku na fakturze VAT i wystawiono korektę faktury do faktury VAT, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00