Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2013, sygn. ITPB1/415-866/13/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-866/13/WM

W którym momencie należność, zasądzona przez sąd na rzecz Wnioskodawczyni z tytułu pominięcia pośrednika w transakcji sprzedaży będzie stanowiła jej przychód?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2013 r. (data wpływu 12 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu kwoty zasądzonej przez sąd - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu kwoty zasądzonej przez sąd .

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jako licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami posiadający licencję zawodową nadaną przez Ministra Infrastruktury.

W dniu 1 czerwca 2012 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości (bez wyłączności) z Państwem X (zamawiającymi). Jako pośrednik zobowiązała się do podjęcia kompleksowych działań marketingowych mających na celu sprzedaż nieruchomości, skojarzenie kontrahentów transakcji, tj. do wyszukania i prezentowania nieruchomości potencjalnym klientom, udziału w negocjacjach, pomocy w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, pomocy w przygotowaniu transakcji, zarówno w zakresie umowy przedwstępnej, jak i umowy sprzedaży. Zamawiający zobowiązali się natomiast zapłacić prowizję w wysokości 1,84% brutto ceny sprzedaży nieruchomości (nie mniej niż 2.000 zł) bez dodatkowego wezwania do zapłaty, najpóźniej w dniu zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości z kontrahentem skojarzonym przez Wnioskodawczynię (pośrednika). W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej zapłata prowizji miała nastąpić w dwóch ratach: pierwsza w wysokości 50% w dniu podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży, druga w wysokości 50% w dniu podpisania umowy finalnej (ostatecznej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00