Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2013, sygn. ITPB3/423-638a/12/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-638a/12/AW

Czy Spółka ma prawo potraktować całą elektrownię (w skład której wchodzą: turbina, wieża, fundamenty, stacja kontenerowa wraz z przyłączem) jako jeden środek trwały sklasyfikowany w KŚT w rodzaju 346 oraz czy ma ona prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych tzw. metodą degresywną o której mowa w art 16k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonywania amortyzacji środka trwałego zaklasyfikowanego w Klasyfikacji Środków Trwałych pod poz. 346 tzw. metodą degresywną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. możliwości dokonywania amortyzacji środka trwałego zaklasyfikowanego w Klasyfikacji Środków Trwałych pod poz. 346 tzw. metodą degresywną.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca realizuje inwestycję planuje budowę 4 elektrowni wiatrowych.

Każda elektrownia wiatrowa składa się z :

  1. turbiny
  2. wieży
  3. fundamentów
  4. stacji kontenerowej wraz z przyłączem

Turbina jest zespołem wiatrowo-elektrycznym, w którego skład wchodzą: rotor, gondola wraz z systemem obrotu, układy sterowania, generator prądu zmiennego, transformatora, układy sterujące, kontrolne. Elektrownia wiatrowa jest skonstruowana w ten sposób, że wieża jest przymocowana do fundamentu posadowionego w gruncie za pomocą śrub. Wieża elektrowni wykonana jest w formie stalowej rury o wys. 105 m na szczycie której zainstalowana jest gondola wraz z rotorem.

Produkcja energii elektrycznej odbywa się przez przekształcenie energii kinetycznej wiatru w energię elektryczną poprzez wprawienie w ruch obrotowy generatora prądu zmiennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00