Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2012, sygn. IPPB4/415-373/12-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-373/12-2/JK2

Czy w przypadku umowy o wybudowanie i sprzedaży lokalu, data wybudowania lokalu (będąca jednocześnie datą jego odbioru) może być podstawą obliczenia 5-letniego terminu decydującego o tym, czy dana sprzedaż podlega, czy nie podlega opodatkowaniu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 22.03.2012 r. (data wpływu 30.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu marcu 2001 roku została zawarta pomiędzy Wnioskodawczynią a sprzedającym umowa przedwstępna sprzedaży lokalu mieszkalnego, która zakładała jego wybudowanie, a następnie przeniesienie jego własności. Zgodnie z postanowieniami umowy Wnioskodawczyni miała prawo do wizyt na placu budowy celem oceny postępu prac, jak również prawo do zmian zakresu robót wykonywanych w przedmiotowym lokalu. W umowie określony został termin zakończenia budowy lokalu mieszkalnego (wybudowanie lokalu miało nastąpić do dnia 30 grudnia 2001 r.), z zastrzeżeniem możliwości wcześniejszego terminu zakończenia budowy i odbioru lokalu oraz przeniesienia jego własności. Ostatecznie odbiór lokalu nastąpił 13 grudnia 2001 r., co zostało potwierdzone protokołem. Do końca grudnia 2001 r. Wnioskodawczyni zamieszkała ww. lokalu. Zgodnie z postanowieniami umowy z chwilą dokonania odbioru lokalu przeszły na Wnioskodawczynię wszelkie ciężary i ryzyka związane z lokalem mieszkalnym, od tej chwili Wnioskodawczyni była również zobowiązana do ponoszenia wszelkich kosztów eksploatacji lokalu (ogrzewanie, pobór energii elektrycznej, pobór wody itd.). Przeniesienie własności poprzez zawarcie aktu notarialnego miało jednak miejsce, wbrew postanowieniom umowy, dopiero w II kwartale 2002 r. (termin ten dotyczy przeniesienia własności lokalu mieszkalnego; przeniesienie własności udziału w części wspólnej miało miejsce dopiero w roku 2003).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00