Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2012, sygn. ILPP4/443-214/12-4/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-214/12-4/BA

Czy Zainteresowany ma/miał prawo odliczyć podatek VAT w całości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2012 r. (data wpływu 22 maja 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2012 r. (data wpływu 18 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 kwietnia 2012 r. (data wpływu 18 lipca 2012 r.) o podpis Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług jak również czynnym podatnikiem VAT-UE. W czerwcu tego roku, zakupił na terenie Niemiec samochód ciężarowy marki (...) na fakturę od firmy niemieckiej będącej również czynnym podatnikiem VAT UE. Sprowadził on samochód do Polski i po dwóch dniach skradziono mu ww. przedmiot. Z tego powodu Zainteresowany nie zdążył zgłosić do odprawy celnej w celu naliczenia akcyzy, cła, jak również nie złożył VAT-24. Co za tym idzie nie zdążył dokonać przeglądu w celu poświadczenia, że jest to samochód spełniający warunki samochodu ciężarowego w deklaracji VAT-7. Za miesiąc uwzględnił ww. zakup jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów naliczając VAT należny odliczył on tylko 60% nie więcej niż 6000 zł VAT, ponieważ nie miał do końca jasności co do statusu tego samochodu wobec ustawy o podatku VAT. Sprawa kradzieży została niezwłocznie przekazana policji - prokuraturze, która to we x 2011 r. umorzyła śledztwo. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Zakupiony samochód miał być przeznaczony do wykonywania przez niego czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług - niestety jak opisał wyżej, nie zdążył rozpocząć nim pracy ponieważ od razu po zakupie mu go skradziono. Dopuszczalna masa całkowita samochodu którego dotyczy pytanie to 3,0 tony. Zgłoszenie na policję zostało dokonane od razu po wykryciu faktu kradzieży ale niestety nie dostarczono mu potwierdzenia. Wnioskodawca posiada dokument z prokuratury rejonowej x o umorzeniu śledztwa z dnia 19 września 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00