Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2012, sygn. ILPB4/423-451/11-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-451/11-2/MC

Pdatek dochodowy od osób prawnych w zakresie dokonania korekty wartości początkowej środków trwałych oraz odpisów amortyzacyjnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2011 r. (data wpływu 23.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dokonania korekty:

  • wartości początkowej środków trwałych jest prawidłowe,
  • odpisów amortyzacyjnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dokonania korekty wartości początkowej środków trwałych i odpisów amortyzacyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w 2007 r. zawarła z kontrahentem (dalej: Wykonawca) umowę na realizację zadania inwestycyjnego polegającego na budowie elektrociepłowni (dalej: Umowa).

W dniu 10 grudnia 2008 r. strony Umowy podpisały protokół odbioru końcowego, po czym budynek elektrociepłowni wraz z pozostałymi obiektami, powstałymi w wyniku realizacji przedmiotowej inwestycji, zostały przekazane do eksploatacji. Wartość początkowa poszczególnych obiektów została ustalona w oparciu o cenę należną zbywcy na podstawie zawartej Umowy.

W czasie użytkowania obiektów wchodzących w skład elektrociepłowni ujawniły się pewne wady i usterki, wskutek czego, w oparciu o przepis art. 637 § 2 Kodeksu cywilnego, Spółka żąda obniżenia wynagrodzenia Wykonawcy z tytułu realizacji analizowanej inwestycji w drodze aneksu do Umowy. Udokumentowaniem wskazanego powyżej obniżenia ceny będzie wystawiona przez Wykonawcę faktura korygująca. Jednocześnie będzie on zobowiązany do zwrotu na rzecz Spółki części otrzymanego już wynagrodzenia z tytułu realizacji analizowanej inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00