Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2012, sygn. ITPB3/423-547a/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-547a/12/PS

Skutki podatkowych związanych z umową dotyczącą oddania do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2012 r. (data wpływu 14 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z umową dotyczącą oddania do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z umową dotyczącą oddania do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej, zwanej dalej Finansującym, posiadającym określony udział procentowy w zyskach tej spółki, zwany dalej Udziałem. Finansujący jest właścicielem zorganizowanego zespołu składników majątkowych, stanowiącego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ kodeksu cywilnego, zwanego dalej Przedsiębiorstwem, w skład którego wchodzą m.in. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji zgodnie z przepisami o podatku dochodowym a także grunty oraz prawo użytkowania wieczystego. Finansujący zamierza zawrzeć umowę, której zasadnicze elementy będą następujące: (1) oddanie drugiej stronie umowy, zwanej dalej Korzystającym przez Finansującego Przedsiębiorstwa do korzystania; (2) na czas oznaczony, tj. 24 miesiące; (3) ustalone w umowie opłaty za korzystanie z Przedsiębiorstwa, płatne miesięcznie, będą się składały z części kapitałowej (Rata kapitałowa) i części odsetkowej (Rata odsetkowa), przy czym suma Rat kapitałowych będzie równa sumie wartości rynkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz wartości pozostałych składników majątkowych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa; (4) w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową, w tym zapłaty wszystkich rat leasingowych, Finansujący przeniesie na Korzystającego własność Przedsiębiorstwa; (5) postanowienie, że zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, w trakcie trwania umowy, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa, będzie dokonywał Korzystający. Opisana umowa będzie zwana dalej Umową Leasingu. Warunkiem przeniesienia własności Przedsiębiorstwa na rzecz Korzystającego po zakończeniu Umowy Leasingu będzie zapłata przez Korzystającego ostatniej raty leasingowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00