Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2011, sygn. IBPBII/1/436-429/11/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Jakie skutki podatkowe w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wywoła planowane podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w związku z wniesieniem do tej spółki wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2011r. (data wpływu do tut. Biura 30 września 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Planuje się, że po rejestracji Wnioskodawcy (Spółki z o.o. w organizacji) w rejestrze przedsiębiorców dojdzie do podwyższenia jej obecnego kapitału zakładowego. Podwyższenie to nastąpi na podstawie dotychczasowych postanowień umowy Spółki, na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników. Nowe udziały zostaną objęte przez dotychczasowych wspólników małżeństwo X przez wniesienie wkładu (aportu) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa należącego do wspólnego majątku małżonków. Przewiduje się, że wartość rynkowa wkładu przewyższy wartość nominalną obejmowanych udziałów, występująca zaś w tym przypadku nadwyżka zostanie przeznaczona na podniesienie kapitału zapasowego Spółki. Mająca stanowić przedmiot wkładu zorganizowana część przedsiębiorstwa jest obecnie wykorzystywana przez Panią X w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Pani X jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i na chwilę obejmowania udziałów w Spółce podatnikiem takim będzie pozostawała. Czynność polegająca na wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00