Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2011, sygn. IBPP3/443-515/11/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-515/11/AB

Opodatkowanie otrzymywanych bonusów oraz sposób ich dokumentowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2011 r. (data wpływu 27 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie opodatkowania otrzymanych bonusów,
  • nieprawidłowe - zakresie sposobu dokumentowania otrzymanych bonusów.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania oraz sposobu dokumentowania otrzymanych bonusów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest firmą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej mebli. W związku z prowadzoną działalnością spółka podpisała i zamierza podpisywać w przyszłości umowy o współpracy ze swoimi dostawcami, które to umowy ustalają, że w przypadku wzrostu obrotów pomiędzy stronami w okresie rozliczeniowym w stosunku do analogicznego okresu rozliczeniowego w poprzednim roku, dostawca wypłaci spółce jednorazowy bonus w wysokości uzależnionej od wzrostu obrotu.

Rozliczenie wartości bonusu następuje na podstawie noty obciążeniowej wystawionej przez spółkę w terminie do 10 dni od daty zakończenia okresu rozliczeniowego.

Pomiędzy spółką a dostawcami nie istnieje stosunek prawny zobowiązujący spółkę do wykonywania określonych świadczeń, w zamian za które przysługuje jej wynagrodzenie w postaci bonusu. Z zapisów umowy wynika jedynie, iż wypłata bonusu przysługuje każdorazowo w sytuacji wygenerowania określonej wartości obrotu z tytułu zakupu towarów dostawcy, i wypłata bonusu jest więc uzależniona od spełnienia kryteriów obiektywnych i niezależnych od spółki (np. liczby i oraz zamożności potencjalnych nabywców produktów dostawców znajdujących się w zasięgu działań spółki), a zachowanie spółki nie ma (a przynajmniej nie w każdym przypadku) bezpośredniego wpływu na otrzymanie bonusu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00