Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2011, sygn. ITPB2/415-70/11/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-70/11/IL

Zakres zaliczenia do przychodów członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz prokurenta opłaconych przez Wnioskodawcę składek z tytułu ubezpieczenia OC.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2011 r. (data wpływu 24 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodów członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz prokurenta opłaconych przez Wnioskodawcę składek z tytułu ubezpieczenia OC - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodów członków Zarządu i Rady Nadzorczej oraz prokurenta opłaconych przez Wnioskodawcę składek z tytułu ubezpieczenia OC.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka działa na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. Działalność Spółki ma charakter usługowy. Organami Spółki są: Zarząd - jednoosobowy; Rada Nadzorcza w składzie pięciu osób. Natomiast prokurent pełni funkcję z-cy dyrektora ds. produkcji i jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Członkowie organów działają in gremium oraz indywidualnie przez swoich członków. Z tytułu realizacji swoich zadań ponoszą odpowiedzialność, w tym odpowiedzialność cywilną za szkody, jakie mogą powstać w wyniku podejmowanych przez nich decyzji. Mając to na uwadze, w celu zabezpieczenia swoich interesów, Spółka rozważa możliwość podpisania z towarzystwem ubezpieczeniowym umowy ubezpieczenia działalności organów Spółki oraz członków organów. Ubezpieczenie obejmowałoby łącznie wszystkie organy Spółki i łącznie wszystkich członków organów Spółki bez określania ich personalnie, a wysokość składki nie będzie uzależniona od ilości członków wchodzących w skład organów ani od zmian w składzie członkowskim (kwota składki określona ryczałtowo w odniesieniu do wysokości przyjętych sum gwarancyjnych, na jedno i na wszystkie zdarzenia ubezpieczeniowe w okresie ubezpieczenia; składka opłacana byłaby za cały rok z góry, ze środków własnych Spółki). Oznacza to, że ochrona ubezpieczeniowa nie będzie dotyczyła konkretnego członka organów Spółki, lecz dowolnej osoby powołanej do organu. Treść projektu proponowanej do podpisu umowy ubezpieczenia jest zgodna z art. 808 k.c., który określa , że ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek, a ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie. Umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek (art. 822 k.c.) występuje wówczas, gdy ubezpieczający ubezpiecza cudzy interes majątkowy, ale działa przy tym we własnym imieniu , co powoduje, że kto inny jest ubezpieczającym, a kto inny osobą w której interesie majątkowym zawiera się ubezpieczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00