Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2010, sygn. ILPP2/443-1647/09-4/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1647/09-4/SJ

1. Czy opłaty z tytułu tzw. udziału własnego przenoszone na klientów, należy potraktować jako element podstawy opodatkowania usługi w zakresie obsługi serwisowej pojazdów? Czy wykazana na fakturze wystawionej przez Spółkę kwota udziału własnego, podlega opodatkowaniu według 22% stawki VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania tzw. udziału własnego ponoszonego przez klientów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania tzw. udziału własnego ponoszonego przez klientów. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.), w którym Wnioskodawca wskazał oczekiwaną liczbę rozstrzygnięć.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka, świadczy usługi finansowania i zarządzania obsługą flot samochodów osobowych. Stroną umów ze Spółką, są podmioty prowadzące działalność gospodarczą zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną od podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Samochody są oddawane klientom na podstawie tzw. umów o finansowanie pojazdów. Na podstawie tych umów, Spółka zobowiązuje się do nabycia pojazdu samochodowego i oddania go w odpłatne użytkowanie Korzystającemu w zamian za wynagrodzenie w formie czynszu.

Jednocześnie, niezależnie od zawarcia powyższych umów o finansowanie pojazdów, Spółka zawiera z klientami tzw. umowy o obsługę serwisową pojazdów będących przedmiotem umów o finansowanie. W ramach tych umów, Spółka świadczy na rzecz klientów usługi serwisowania pojazdów objętych umową, przy czym zakres tych usług obejmuje m.in.: assistance z samochodem zastępczym, obsługę techniczną (pokrycie kosztów przeglądów, konserwacji, ogumienia) itp. Jedną z usług realizowanych na podstawie umowy o obsługę serwisową jest również pomoc w zakresie likwidacji szkód powypadkowych. W zakres tej usługi wchodzą m.in.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00