Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2010, sygn. IPPB1/415-961/09-2/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-961/09-2/RS

możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15.12.2009 r. (data wpływu 21.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.12.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w kwietniu 2005 roku sprzedała Spółdzielcze Mieszkanie Własnościowe w B, w którym mieszkała od 1978 roku. Zajmowane mieszkanie wykupiła na własność w 2003 roku. W momencie sprzedaży ww. mieszkania Wnioskodawczyni powinna odprowadzić 10% podatek, gdyż nie upłynął 5-letni okres od chwili wykupienia mieszkania. W listopadzie 2004 roku Wnioskodawczyni podpisała Przedwstępną Umowę Sprzedaży ze Spółką Mieszkaniową S z K na zakup mieszkania w W i wpłaciła też część ceny sprzedaży. Z tego też powodu złożyła w Urzędzie Skarbowym oświadczenie, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe. Według zawartej z deweloperem umowy mieszkanie powinno być oddane do użytkowania do końca 2005 roku. Wnioskodawczyni była pewna, że pieniądze ze sprzedaży poprzedniego mieszkania przeznaczy na cele mieszkaniowe. Niestety, deweloper przeciągał budowę, tłumacząc to zaniedbaniami ze strony podwykonawców. We wrześniu 2006 roku deweloper przedstawił swoim klientom do podpisania aneks, który pozbawiał kupujących jakichkolwiek praw czy też terminów oddania mieszkania. Nie podpisanie tego aneksu skutkowało rozwiązaniem Przedwstępnej Umowy Sprzedaży. W tej sytuacji, Wnioskodawczyni razem z grupą innych klientów wynajęła prawnika, który początkowo negocjował ze Spółką Mieszkaniową warunki zmiany treści proponowanego aneksu i przywrócenia ważności wcześniej zawartych Umów. Brak dobrej woli ze strony dewelopera doprowadził do przygotowania przez prawników pozwów do Sądu a następnie do przeprowadzenia rozpraw sądowych. Efektem postępowań sądowych było podpisanie Porozumienia z deweloperem i przywrócenie ważności zawartych w 2004 roku Przedwstępnych Umów Sprzedaży. W przypadku Wnioskodawczyni postępowanie sądowe zostało zakończone w grudniu 2008 potwierdzeniem ważności Umowy Przedwstępnej i zawarciem jej w formie Aktu Notarialnego, Dopiero wtedy Wnioskodawczyni mogła wpłacić na konto dewelopera pieniądze, pokrywające pozostałą część ceny mieszkania, odebrać je i przystąpić do jego wykończenia. W mieszkaniu tym Wnioskodawczyni zamieszkała w styczniu 2009 roku, zaś w maju 2009 r. podpisała Akt Notarialny zakupu mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00