Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2010, sygn. ITPB2/415-852/10/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-852/10/IB

Czy dofinansowanie otrzymywane przez Wnioskodawczynię z zagranicy jest wolne od podatku dochodowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest zatrudniona na Uniwersytecie jako lektor języka duńskiego. Z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. Oprócz tego wynagrodzenia otrzymuje od Zarządu Uniwersytetów i Nieruchomości podlegającego Ministerstwu Nauki, Technologii i Rozwoju Królestwa Danii dofinansowanie (dotację). Ww. dofinansowanie (dotacja) wynika ze zorganizowanego w Danii systemu lektoratu, którego celem jest propagowanie znajomości języka duńskiego za granicą. Obecnie Rząd Danii poprzez podległe mu Ministerstwo Nauki, Technologii i Rozwoju wspiera nauczanie języka duńskiego na około 30 zagranicznych uniwersytetach, w tym na uniwersytecie w Polsce. Podstawy prawne tego dofinansowania (dotacji) wynikają z Rozporządzenia o systemie lektoratu wydanego przez duńskie Ministerstwo Nauki, Technologii i Rozwoju. Zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia Ministerstwo przyznaje dofinansowanie osobiste duńskim lektorom oddelegowanym na uniwersytety, które zawarły umowę z Ministerstwem o współfinansowaniu. Załącznik do rozporządzenia określa wysokość dofinansowania dla lektorów języka duńskiego w poszczególnych krajach. Dla lektora uczącego j. duńskiego w Polsce wysokość dofinansowania wynosi ok. 230.000 koron duńskich. Dofinansowanie jest wypłacane z dołu w ratach miesięcznych, na konto osobiste Wnioskodawczyni w duńskim banku. Duńska Agencja Majątku i Uniwersytetów zawarła opisaną wyżej umowę z uniwersytetem w Polsce. W ww. umowie o prowadzenie zajęć w języku duńskim dla tego uniwersytetu uregulowano organizację zajęć w języku duńskim w katedrze skandynawistyki tego uniwersytetu. W umowie znalazł się zapis, że oprócz wynagrodzenia otrzymywanego od uniwersytetu Agencja będzie dotować wykładowcę zgodnie z przepisami duńskimi. Podatnik zamieszkuje na stałe w Polsce, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00