Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2010, sygn. ITPP1/443-265b/10/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-265b/10/AJ

Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2010 r. (data wpływu 15 marca 2010 r.), uzupełniony w dniach 1 i 14 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 1 i 14 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 1 lutego 1999 r. prowadzi Pan samodzielnie działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług unasieniania zwierząt. Nie są to usługi stricte weterynaryjne. W celu wykonywania wymienionych usług zakupuje od dostawców nasienie zwierząt, często na zamówienie klienta. Na dowód wykonania usługi unasienienia wystawia Pan zaświadczenie oraz fakturę VAT. Na fakturze wyszczególniona jest usługa ze stawką 7% oraz nasienie ze stawką 3%. Sprzedając nasienie (jako nieodzowny element usługi) nie nalicza Pan żadnej marży z tego tytułu czyli odsprzedaje po kosztach zakupu, a więc de facto nie traktuje Pan dostawy nasienia jako działalności handlowej. Zdarza się natomiast sprzedaż nasienia bez usługi unasiennienia. Świadczone usługi unasieniania są sklasyfikowane wg PKWiU jako 01.42.10-00.10, natomiast nasienie jako 01.21.30-00.00.

Odbiorcami usług są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy. Ilość odbiorców w ciągu jednego m-ca kształtuje się na poziomie 180-200 osób. Z tytułu prowadzonej działalności osiąga Pan przychody, które wpisuje do ewidencji przychodów (z podatku dochodowego rozlicza się Pan w formie ryczałtu 3%). W poz. 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wymieniono jako zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt z wyjątkiem usług weterynaryjnych (PKWIU 01.4). Specyfika Pana działalności polega na tym, iż wykonując usługę unasienienia zwierzęcia potrzebuje Pan zakupić nasienie, jest to nieodzowne dla wykonania tej usługi. W związku z tym powziął Pan wątpliwość czy z punktu widzenia ww. rozporządzenia nasienie należy traktować jako element usługi i w związku z tym jest Pan zwolniony w zakresie całej działalności gospodarczej z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, czy też nasienie należy potraktować jako towar podlegający ewidencji na kasie fiskalnej, a wtedy tylko wykonana usługa unasienienia będzie podlegać zwolnieniu z kasy fiskalnej. Obroty z tytułu wykonywanej działalności na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych kształtują się następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00