Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2009, sygn. IPPP3/443-297/09-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-297/09-2/SM

ubytki podczas wyładunku piwa transportowanego cysternami samochodowymi

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.03.2009 r. (data wpływu 08.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie ubytków powstających przy przewozie piwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.04.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie ubytków powstających przy przewozie piwa.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Spółka C. S.A. (dalej zwana Spółką lub ) ma podpisaną umowę na produkcję piwa na zlecenie z powierzonych surowców. Zgodnie z obowiązkiem ustawowym Spółka w miejscach produkcji (browary w Sz., B. i S.) posiada zezwolenia na prowadzenie składów podatkowych. W ramach procedury zawieszonego poboru akcyzy Spółka przyjmuje do składów oraz wysyła z nich wyroby akcyzowe w ramach procedury zawieszonego poboru akcyzy. Zgodnie z umową na produkcję Spółka dokonuje również rozlewu przyjętych na skład produktów, które transportowane są z innych browarów (w tym również z niebędących własnością Spółki) w cysternach. Jednym z produktów przyjmowanych w ten sposób jest piwo pszeniczne produkowane w Niemczech przez firmę H. Piwo to jest przewożone w cysternach na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego w ramach procedury zawieszonego poboru akcyzy.

Ilość produktu umieszczona w odpowiednim polu dokumentu ADT wynika z pomiarów dokonanych przy załadunku produktu przez wysyłającego, natomiast sama cysterna nie posiada zalegalizowanego oprzyrządowania do pomiaru ilości płynu znajdującego się w cysternie. Przesyłka w składach podatkowych Spółki przyjmowana jest bezpośrednio na zbiorniki (tzw. BBT-y) występujące w procesie produkcyjnym jako ostatni etap przed rozlewem. Z tych to zbiorników dokonywany jest rozlew piwa do opakowań jednostkowych (butelek, puszek). Zbiorniki posiadają zalegalizowane oprzyrządowanie, pozwalające na dokładny pomiar płynu w nich się znajdującego. W trakcie wyładunku piwa z cysterny do zbiorników dochodzi do powstania zaników związanych z procesem wyładunku. Spółka posiada decyzje ustalające normy ubytków dla poszczególnych browarów w zakresie między innymi ubytków transportowych, wyładunkowych i załadunkowych. Wartość zaników wynikających z wyładunku nie przekracza ustalonych norm.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00