Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2009, sygn. IPPP2/443-110/09-4/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-110/09-4/MS

Wnioskodawca może wycenić wartość nieodpłatnych dotacji na poziomie kosztów bezpośrednich realizacji działalności dotowanej jednak wartości tych świadczeń nie uwzględnia się do wyliczenia proporcji w oparciu o art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, lecz tylko w pierwszym etapie podziału podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2009r. (data wpływu 02 lutego 2009r.) oraz uzupełnionego pismem z dnia 17 kwietnia 2009 roku (data wpływu 22 kwietnia 2009.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obliczania proporcji - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 02 lutego 2009r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obliczania proporcji.

Wezwaniem z dnia 08 kwietnia 2009 roku zobowiązano Stronę do uzupełnienia opisu stanu faktycznego. Stosowne uzupełnienie strona doręczyła 22 kwietnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Instytut jest jednostką podlegającą ustawie o finansach publicznych. Prowadzi badania naukowe finansowane dotacjami oraz badania naukowe wykonywane na zamówienie, a więc objęte podatkiem VAT, a także działalność zwolnioną z podatku VAT. Dotacje otrzymywane przez Instytut nie są uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług tj. nie stanowią dopłaty do ceny. Dotacje na działalność statutową dotyczą jednego roku i są na koniec roku księgowane na dochód. Natomiast dotacje otrzymywane na projekty badawcze przeznaczone są na okres około 3 lat. Wpływy w postaci zaliczek księgowane są na dochody przyszłych okresów. Do dochodów Instytutu księguje się je po zakończeniu projektu. Koszty natomiast stanowią do czasu ich zakończenia produkcję w toku, a na koniec realizacji przenoszone są na koszt własny sprzedaży projektów badawczych. Badania prowadzone są w branży rolniczej na własnych zwierzętach. Występuje więc także opodatkowana sprzedaż produkcji rolnej. Instytut otrzymuje też dotacje na zakup aparatury i budowę środków trwałych, które są w większości przeznaczone do badań dotowanych, ale służą także w niektórych przypadkach do działalności opodatkowanej lub opodatkowanej i zwolnionej. Utrzymanie całej infrastruktury (własne kotłownie, oczyszczalnie, wodociągi, sieci ciepłownicze, a także energia elektryczna, gaz, i inne wydatki) stanowi koszty pośrednie, które rozlicza się na koniec okresu obrachunkowego na wszystkie rodzaje działalności tj. działalność dotowaną, opodatkowaną podatkiem VAT. zwolnioną z tego podatku. Struktura sprzedaży za rok 2007 wynosi: 90% - jeżeli nie uwzględnia się w obrocie otrzymanych dotacji 21% - jeżeli wlicza się do obrotu otrzymane dotacje. Przedstawiona sprawa nie jest przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego ani też kontroli podatkowej czy postępowania pokontrolnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00