Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2009, sygn. IBPP3/443-938/09/BWo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-938/09/BWo

Kiedy powstaje ewentualny obowiązek podatkowy w przypadku aportu wierzytelności, czy z chwilą odbycia walnego zgromadzenia i podjęcia uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego (podpisanie aktu notarialnego), czy też w momencie złożenia oświadczenia przez wspólnika o objęciu nowych akcji w zamian za przeniesienie aportu, w momencie wpisu do KRS podwyższenia kapitału, czy w innym momencie?
Jeżeli aport wierzytelności wnoszony przez Gminę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to czy podatek będzie naliczany od wartości brutto poniesionych nakładów (od wartości brutto wierzytelności Gminy), czy od wartości netto, tj. od kosztów poczynionych na nieruchomości spółki pomniejszonych o odliczony podatek VAT?
Czy jeżeli R. będzie się starało o zwrot podatku od towarów i usług na rachunek bankowy (jeśli zostanie wykazana nadwyżka podatku naliczonego nad należnym), to czy po spełnieniu warunku, że wszystkie faktury wykazane do zwrotu w deklaracji zostaną zapłacone, będzie mogło skorzystać ze skróconego terminu zwrotu, tj. 25 dni?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2009r. (data wpływu 14 września 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 grudnia 2009r. (data wpływu 2 grudnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia aportu;
  • w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu aportu wierzytelności, terminu wystawienia faktury oraz określenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00