Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2008, sygn. IPPP1-443-1556/08-4/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1556/08-4/JB

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorygowania podatku należnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od dnia 22 lipca 2004 r. prowadzona jest upadłość X Spółka z o.o. z siedzibą w . W dniu 9 marca 2005 r. postanowieniem Sądu Rejonowego w .. sygn. akt: .. dotychczasowa opcja układowa upadłości została zmieniona w opcję likwidacyjną. W ramach kontynuowania działalności gospodarczej w trakcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu X Sp. z o.o. w 2004 r. na podstawie zawartych umów wykonała na powierzonym materiale sześć form wtryskowych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i wydała nabywcy. Wystawiono sześć faktur sprzedaży za przekazane formy, pięć faktur VAT nie zostało przyjętych przez nabywcę i nie podpisane, faktury te zostały odesłane (oryginał + kopia), została przyjęta i podpisana tylko jedna z wystawionych faktur. Podatek VAT wykazany w fakturach został rozliczony w deklaracjach w miesiącu wrześniu 2004r., grudniu 2004r. i w miesiącu styczniu 2005r.

Faktury zostały ujęte w księgach Spółki i przyjęte do rozliczenia tj. ujęte w przychodach i należnościach. W wyniku przeprowadzonych prób, poprawek na wydanych formach kwoty pierwotnie ustalone umowami zostały skorygowane, wystawiono faktury korygujące, które również nie zostały odebrane, tylko odesłane (oryginał + kopia) przez nabywcę, faktury te nie były rozliczone w deklaracji VAT.

Nabywca nie uregulował należności za wykonane formy, dlatego też wszczęto postępowanie sądowe, które ostatecznie orzeka na niekorzyść Spółki. Wyrok Sądu Okręgowego w Wydział .. z dnia 2007 r. sygn. akt: ., powództwo zostaje oddalone w całości Nie stanowi dowodu wykonania umowy ani fizyczne wydanie form zamawiającemu, ani wystawienie faktury. Istotnym jest to, czy przyjmujący zamówienie osiągnął umówiony rezultat. W tej sprawie rezultat miał polegać na wykonaniu zamówionych form, W sytuacji gdy przyjmujący zamówienie przedmiotu umowy nie wykonał, nie powstało po jego stronie roszczenie o zapłatę umówionego wynagrodzenia nawet po obniżonej cenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00