Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2008, sygn. IP-PB3-423-121/08-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-121/08-2/AG

Pytanie dotyczy właściwego wykazania przychodów i kosztów zawieranych transakcji dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.01.2008 r. (data wpływu 07.01.2008 r.), uzupełnionego w odpowiedzi na wezwanie z dnia 17.03.2008 r., pismem z dnia 26.03.2008 r. (wpływ 31.03.2008 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.01.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów w związku z zawieranymi transakcjami na giełdowym rynku instrumentów pochodnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawiera transakcje na giełdowym rynku instrumentów pochodnych, głównie kontrakty typu futures. Transakcje te nie mają charakteru zabezpieczającego, ale spekulacyjny w celu osiągnięcia zysku i stanowią element działalności spółki. Wszystkie transakcje są rejestrowane na indywidualnych rachunkach prowadzonych przez biuro maklerskie dla poszczególnych pracowników spółki. W ciągu dnia jeden pracownik zawiera różne transakcje na rynku futures i transakcje te kończą się zyskiem lub stratą, a od zawarcia transakcji biuro maklerskie pobiera prowizję, co jest charakterystyczne dla tego rynku. Transakcje zawierane są w różnych walutach (CHF, EUR, GBP, USD). Po zakończeniu dnia generowany jest raport z operacji wykonanych w ciągu dnia przez pracownika z wyszczególnieniem wszystkich transakcji, a na końcu raportu znajduje się podsumowanie dnia i w kolumnie o nazwie zrealizowany zysk/stata pojawia się wynik dnia dla danej waluty. Ze względu na fakt, że transakcje wykonywane są codziennie i codziennie spółka osiąga przychody i straty wyrażone w walutach obcych to spółka codziennie przelicza wartość zysków/strat z transakcji danego dnia na walutę PLN wg kursu średniego NBP z poprzedniego dnia roboczego.

W załączeniu spółka przedstawia przykładowy raport z transakcji wdanym dniu wykonanych przez pracownika. Pracownik zawierał transakcje na kontraktach futures w walucie EURO i w danym dniu osiągnął zysk z kolejnych transakcji w wysokości 475 Euro (52,50 + 412,50) oraz poniósł stratę w wysokości -637,50 Euro (-25 -287,50 -325), jego wynik z zawartych transakcji wyniósł zatem -162,50 Euro i taka kwota została zapisana w podsumowaniu raportu w rubryce wynik dnia: zrealizowany zysk/strata, czyli na rachunku jest wykazywany rzeczywisty wynik per saldo (zyski z transakcji minus straty na transakcjach), natomiast zapisy o zawartych transakcjach umieszczane są informacyjnie. Dodatkowo pracownik od zawartych transakcji zapłacił prowizję maklerską w wysokości 84,68 GBP, prowizja zgodnie z umową z biurem maklerskim pobierana jest w walucie GBP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00