Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2008, sygn. IP-PB3-423-80/07-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-80/07-2/JB

Czy wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu wypłaty odszkodowania na podstawie zawartego porozumienia stanowi koszt uzyskania przychodu ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.12.2007r. (data wpływu 31.12.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia, czy odszkodowanie na rzecz udziałowca wypłacone na podstawie zawartego porozumienia stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.12.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia, czy odszkodowanie na rzecz udziałowca wypłacone na podstawie zawartego porozumienia stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka wskazuje, że na podstawie decyzji z dnia 21 sierpnia 2007 r. Minister Finansów nakazał Spółce usunięcie w terminie czterech miesięcy od dnia doręczenia przedmiotowej decyzji, Spółki siedzibą w O ze struktury udziałowców Spółki X. Nie zastosowanie się przez X do tego polecenia spowodowałoby cofnięcie udzielonych zezwoleń w zakresie gier na automatach, na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy o grach i zakładach wzajemnych, podczas gdy cała działalność Spółki X opiera się na tych zezwoleniach. W dniu 25 października 2007 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Z a X. Na podstawie tego porozumienia spółka X zobowiązała się do wypłaty odszkodowania na rzecz Z w związku z koniecznością umorzenia udziałów spółki Z w spółce X bez wynagrodzenia. W § 2 porozumienia Strony stwierdzają, że w związku z wymogami w zakresie terminu wyznaczonego na usunięcie nieprawidłowości, określonego w Decyzji Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2007 r., Spółka Z nie ma możliwości zbycia swoich udziałów spółce X za wynagrodzeniem, ponieważ w tym celu koniecznym byłoby obniżenie kapitału zakładowego spółki X połączone z długotrwałym postępowaniem konwokacyjnym. Tym samym dla wykonania Decyzji Ministra Finansów spółka Z wyraziła zgodę na umorzenie jej udziałów w spółce X bez wynagrodzenia (Umowa o nabyciu udziałów w celu ich umorzenia z dnia 25 października 2007 r. oraz Uchwała nr X NZW X z dnia 28 sierpnia 2007 r.).

W związku z powyższymi okolicznościami faktycznymi spółki ustaliły, że z uwagi na zgodę spółki Z na umorzenie jej udziałów bez wynagrodzenia oraz co za tym idzie rezygnacją tej spółki z wykonania jej praw do dywidendy za lata 2005 i 2006, X wypłaci na jej rzecz odszkodowanie w dwóch ratach płatnych w terminie do 31 marca 2008r. oraz do 31 sierpnia 2008r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00