Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2008, sygn. ILPB3/423-188/07-2/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-188/07-2/HS

    1) Czy wydatki poniesione na:        a) opracowanie nowej technologii produkcji X,


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2007 r. (data wpływu 26.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz pośrednich kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz pośrednich kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zewnętrzna jednostka naukowa opracowała dla Spółki technologię wytwarzania produktu X. Produkt X jest koncentratem trudnopalnej cieczy hydraulicznej typu XXX mającym zastosowanie jako ciecz robocza o minimalnym stężeniu 0,5% w układach hydraulicznych zmechanizowanych obudów górniczych w podziemnych wyrobiskach górniczych. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1994 r. (Dz. U. Nr 92 poz. 434) w sprawie dopuszczenia do stosowania w zakładach górniczych maszyn, urządzeń i materiałów oraz środków strzałowych i sprzętu strzałowego, wszelkie trudnopalne ciecze hydrauliczne przeznaczone dla górnictwa wymagają dopuszczenia do stosowania w zakładach górniczych. Jednostką posiadającą uprawnienia do przeprowadzania badań i oceny tego typu wyrobów jest Centrum Badań(...) w L. W celu uzyskania pozytywnej opinii Centrum, która równoznaczna jest ze stwierdzeniem technicznej przydatności technologii, Spółka zleciła wykonanie specyficznych badań na zgodność z normą PN(...) i VII Raportem Luksemburskim określającym wymagania dla tego typu produktów.

Wynik negatywny badań w Centrum skutkowałby kontynuacją pracy rozwojowej Opracowanie (...) w celu poprawy formulacji, bądź też podjęciem decyzji o zakończeniu pracy rozwojowej z wynikiem negatywnym. Wydatki poniesione na te badania z uwagi na to, że stanowiły podstawę do podjęcia decyzji o technicznej przydatności technologii zostały zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych jako prace rozwojowe. Pozytywne wyniki badań produktu X Spółka uzyskała w dniu 05.09.2007 r. i w tym też miesiącu Spółka po przeprowadzeniu analizy stwierdziła, że spodziewane przychody ze sprzedaży produktu X pokryją koszty poniesione na prace rozwojowe. Równocześnie Zarząd Spółki podjął decyzję o stosowaniu tej technologii. Zgodnie z art. 16 h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka rozpoczęła od następnego miesiąca amortyzację pracy rozwojowej Opracowanie(...). W trakcie prac mających na celu uzyskanie pozytywnej opinii z Centrum Spółka rozpoczęła prace mające na celu uzyskanie atestu Państwowego Zakładu Higieny, a także certyfikatu Głównego Instytutu Górnictwa. Koszty te, w szczególności koszty badań, audytów, opłat certyfikacyjnych Spółka zaliczyła do prac wdrożeniowych i zgodnie z art. 15 w związku z art. 15 ust 4d potraktowała jako koszt pośredni i z uwagi na to, że uzyskane atesty i certyfikaty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Po wygaśnięciu ważności certyfikatu Spółka w celu zapewnienia sobie możliwości dalszego sprzedawania wyrobu X zmuszona będzie do ponoszenia kolejnych wydatków takich jak badania, audyty i opłaty certyfikacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00