Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2008, sygn. IBPP3/443-256/07/DG/KAN-2415/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007r. (data wpływu 26 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie warunków zwolnienia z akcyzy ciężkiego oleju opałowego z zawartością siarki poniżej 1% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie warunków zwolnienia z akcyzy ciężkiego oleju opałowego z zawartością siarki poniżej 1%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wytwarza ciężki olej opałowy (oznaczony symbolem 23.20.17 PKWiU i kodem CN 2710 19 61 - Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem z dnia 18.03.1997, które nadal jest stosowane dla celów fiskalnych) o zawartości siarki nie więcej niż 1% (takie ograniczenie nakładają bowiem obowiązujące przepisy). Przedmiotowy olej jest olejem, z którego mniej niż 30% objętościowo destyluje przy temperaturze 350°C i którego gęstość w temperaturze 15°C jest wyższa niż 890 kg/m3. Produkowany przez Spółkę olej ma być wykorzystywany w elektrociepłowniach, przez indywidualne gospodarstwa domowe i organizacje charytatywne /których działalność jest zaliczana do działalności pożytku publicznego/, a także w pracach rolnych, ogrodniczych, szklarniowych oraz leśnych. Przedmiotowy olej Podatnik zamierza sprzedawać zarówno podmiotom bezpośrednio zużywającym olej do ww. celów, jak i pośrednikom odsprzedającym go tym podmiotom. Sprzedaż wytworzonego oleju opałowego będzie dokonywana ze składu podatkowego po przedstawieniu przez nabywców wymaganych prawem, prawidłowo sporządzonych, oświadczeń.Na podstawie powyższego Spółka zamierza sprzedawać wytwarzane przez nią ciężkie oleje opałowe jako wyroby zwolnione na podstawie § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy - w świetle obowiązującego zakazu stosowania ciężkiego oleju opałowego z zawartością siarki powyżej 1% - możliwe jest zwolnienie z akcyzy, o którym mowa w § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia, sprzedaży olejów opałowych z zawartością siarki nieprzekraczającą 1%?

Zdaniem Wnioskodawcy, brzmienie § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (zwanym dalej rozporządzeniem w sprawie zwolnień.) wskazuje, iż zwolnieniu od akcyzy podlega sprzedaż ciężkiego oleju opałowego, który jest wykorzystywany:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00