Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.08.2007, sygn. RO-XV/423/PDOP-335/260/JS/07, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. RO-XV/423/PDOP-335/260/JS/07

Czy Spółka ma prawo poniesione koszty aktu notarialnego uznać za koszty uzyskania przychodu Spółki?

Pytanie podatnika

Spółka z o.o. w organizacji poniosła w związku z zawiązaniem Spółki, koszty aktu notarialnego udokumentowane fakturą VAT, wystawioną przez Kancelarię Notarialną.

Spółka sformułowała także własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: Zgodnie z przepisami art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych, z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki w celu wpisania spółki do rejestru. Po dokonaniu wpisu spółka traci status spółki w organizacji i staje się właściwą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. w organizacji może ponosić koszty, chociaż ma ograniczoną podmiotowość. Jeśli zatem w akcie zawiązania wskazano, iż koszty aktu notarialnego ponosi Spółka, to koszt tego aktu jest kosztem spółki. O tym, czy koszt ten może być ujęty przez Spółkę jako koszt uzyskania przychodów dla celów podatkowych, przesądza jedynie to, czy koszt ten mieści sie w dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych i nie jest wymieniony w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Zatem koszt aktu notarialnego mieści się w dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako koszt poniesiony w celu uzyskania przychodu w szerokim sensie tego terminu, który ukształtowało orzecznictwo sądów administracyjnych w latach ubiegłych (tj. aby spółka mogła uzyskiwać jakiekolwiek przychody musi zostać najpierw zawiązana). Po zmianie brzmienia art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonanej z dniem 1 stycznia 2007r. Można też uznać, iż koszt ten mieści się obecnie w dyspozycji art. 15 ust. 1 tejże ustawy jako koszt zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (tj. zawiązanie spółki pośrednio umożliwia uzyskiwanie przez nią przychodów. Ponadto po zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych koszt ten nie jest wymieniony w art. 16 ust. 1.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00