Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2006, sygn. PD.423-116/05, Lubelski Urząd Skarbowy, sygn. PD.423-116/05

Pytanie podatnikaJak przedmiotowe wydatki podatnik winien ująć dla potrzeb ustalenia prawidłowej wysokości podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?Czy wydatki poniesione przez podatnika na współfinansowanie badań technicznych tego typu urządzeń można potraktować jako koszty uzyskania przychodów?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 24.11.2005r. spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:Podatnik w posiadanych przez siebie środkach trwałych wykorzystuje urządzenia, które nabywa od producenta tych urządzeń (bez tego urządzenia dany środek trwały nie może funkcjonować). Producent, ustalając warunki specyfikacji technicznej urządzenia ustalił okres żywotności technicznej takiego urządzenia na 1500 godzin. Okres taki zwany jest resursem technicznym i zasadniczo oznacza maksymalny dopuszczalny okres eksploatacji tego urządzenia (okres ten określany jest w faktycznych godzinach pracy). Liczba godzin odzwierciedla więc techniczną żywotność urządzenia.Po upływie takiego okresu (gdy środek trwały "wypracuje" 1500 godzin, a więc również to urządzenie będzie wykorzystywane przez 1500 godzin.) podatnik, aby mógł ponownie wykorzystywać posiadany przez siebie środek trwały, powinien dokonać u producenta remontu zamontowanego w tym środku trwałym urządzenia (koszt remontu wynosi ok. 0,5 mln PLN). Jest to warunek konieczny do dalszej eksploatacji urządzenia (a tym samym do wykorzystywania przez podatnika środka trwałego, w którym to urządzenie jest zamontowane). Po przeprowadzeniu remontu urządzenia podatnik może urządzenie to wykorzystywać przez dalsze 1500 godzin. W związku z tym po remoncie łączny okres eksploatacji urządzenia wynosi do 3000 godzin pracy. Po upływie 3000 godzin jak wynika z obecnej specyfikacji technicznej urządzenia, podatnik jest zobowiązany wymienić urządzenie na nowe (koszt nowego urządzenia wynosi ok. 1 mln PLN).Jednakże, zdaniem podatnika oraz producenta, prawdopodobny rzeczywisty okres technicznej żywotności urządzenia jest dłuższy, co czyni zasadnym dokonanie po upływie 3000 godzin pracy kolejnego remontu urządzenia (już drugiego) oraz, uzasadnia przyznanie temu typowi urządzeń jeszcze jednego (trzeciego już) okresu eksploatacji (resursu technicznego). Miałoby to na celu wydłużenie okresu eksploatacji urządzenia o kolejne 1500 godzin pracy, a zatem łącznie do 4500 godzin pracy. Dopiero po upływie tego okresu podatnik musiałby wymienić urządzenie na nowe. W tym celu podatnik wraz z producentem podpisali umowę o współfinansowanie badań technicznych tego typu urządzeń (tzw. próby długotrwałej), które pozwolą stwierdzić, czy uzasadnione jest przyznanie takiemu typowi urządzenia trzeciego resursu technicznego (przeprowadzenie badań technicznych producent uzależnił od tego, czy podatnik będzie partycypował w kosztach przedsięwzięcia). Koszt badania tego typu urządzeń pod kątem weryfikacji ich technicznej żywotności, wynosi ok. 7,6 mln PLN. Podatnik sfinansuje połowę tych kosztów na podstawie porozumienia oraz wystawianych przez producenta faktur (3,8 mln PLN netto + 22%VAT).

Jednocześnie strony w umowie postanowiły, ze usługa przeprowadzenia badań technicznych tego typu urządzeń " dla celów określenia ich rzeczywistej żywotności technicznej dokonana zostanie w kilku etapach (składać się będzie z usług częściowych), którym to etapom odpowiadać będzie określona część wynagrodzenia, w takich też etapach usługa ta jest rozliczana (wystawiane są 4 odrębne faktury): 1) w etapie pierwszym producent dokonuje uruchomienia opracowania dokumentacji dowodowej. za co podatnik jest zobowiązany do uiszczenia ceny netto w wysokości 500 tys. PLN (styczeń 2005 r.); 2) w etapie drugim producent przygotowuje określone urządzenia oraz miejsce, w którym ma być wykonana próba długotrwała, za co podatnik jest zobowiązany do uiszczenia ceny netto w wysokości 1 mln PLN (maj 2005 r.); 3) w etapie trzecim producent dokonuje próby długotrwałej, za co podatnik jest zobowiązany do uiszczenia ceny netto w wysokości 2,1 mln PLN (listopad 2005 r.); 4) w etapie czwartym producent dokonuje opracowania wyników próby długotrwałej, za co podatnik jest zobowiązany do uiszczenia ceny netto w wysokości 200 tys. PLN (marzec 2006 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00