Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.01.2006, sygn. US.PDa-406/33/05, US.PDa-406/35/05, Urząd Skarbowy w Sanoku, sygn. US.PDa-406/33/05, US.PDa-406/35/05

Czy odsetki od kredytu udzielonego na osoby fizyczne - wspólników spółki cywilnej będą stanowić koszty uzyskania przychodu dla spółki?

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika (...) o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W dniu 8.12.2005 r. do tut. organu podatkowego złożyła pani jako wspólnik spółki cywilnej pisemny wniosek o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego w sprawie zaliczenia odsetek od kredytu mieszkaniowego jako kosztu uzyskania przychodu. W złożonym wniosku poinformowała pani, że do celów prowadzonej działalności gospodarczej spółka chciałaby kupić budynek, w którym byłaby przez spółkę prowadzona działalność gospodarcza polegająca na wynajmie pomieszczeń na gabinety lekarskie. Na kupno lokalu spółka chciałaby uzyskać kredyt. Spółka ma możliwość otrzymania kredytu inwestycyjnego na kupno nieruchomości, jednakże ów kredyt przyznawany jest na krótki okres czasu, a oprocentowanie tego kredytu jest bardzo wysokie. Inną możliwością jest zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego przez każdego wspólnika w równej wysokości. Kredyt taki udzielany jest na dłuższy okres czasu i ma on znacznie niższe oprocentowanie, co jest dla spółki zdecydowanie korzystniejsze, jak również warunki uzyskania takiego kredytu są znacznie dogodniejsze. Kredyt mieszkaniowy w całości byłby wykorzystany na sfinansowanie kupna budynku na prowadzoną przez spółkę działalność gospodarczą. Zapytanie dotyczy kwestii czy odsetki od kredytu udzielonego na osoby fizyczne będą stanowić koszty uzyskania przychodu dla spółki. Zdaniem pani - jako wspólnika spółki - odsetki od tegoż kredytu będą kosztami, gdyż będą one związane z prowadzoną przez spółkę działalnością. Ich poniesienie miałoby ewidentny wpływ na osiągany przychód. Poza tym koszty te spełniają warunki z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, czyli że są ponoszone w celu uzyskania przychodu.

(...) W dniach 22.12.2005 r. oraz 17.01.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynęły pisma pani dotyczące uzupełnienia wniosku z dnia 5.12.2005 r., w których wyjaśnia pani, że spółka cywilna Małgorzata J. i Elżbieta K. chce kupić budynek o charakterze niemieszkalnym i przystosować go do wydzierżawienia na gabinety lekarskie. W oparciu o Klasyfikację Środków Trwałych zostanie on zaliczony do grupy 1, rodzaj 106 KŚT. Zakup budynku przez spółkę zostanie sfinansowany ze środków, które wspólnicy otrzymają w ramach kredytu udzielonego osobom fizycznym. Uzyskane środki wspólnicy wprowadzą do spółki w formie wkładu pieniężnego (podwyższenie wkładu). Mimo, że kredyt zostanie udzielony osobom fizycznym, budynek zostanie zakupiony przez spółkę cywilną Małgorzata J. i Elżbieta K. na podstawie aktu notarialnego, a wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych po raz pierwszy dopiero po wykonaniu prac polegających na ulepszeniu (rozbudowie) istniejącego budynku. Ponadto oświadczyła pani, że w sprawie złożonego wniosku występuje przed Urzędem Skarbowym przez pełnomocnika na mocy udzielonego w dniu 30.06.2004 r. pełnomocnictwa pani Barbarze K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00