Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.03.2005, sygn. PP/443-29-1-2/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, sygn. PP/443-29-1-2/05

Jak należy dokumentować koszty osobowe i koszty eksploatacyjne związane z wynajmem pomieszczeń biurowych ?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku strony nr WIW.DG-GW-030 z 07.02.2005r. uzupełnionego pismem nr WIW.DG-GW-030/14/05 z 21.02.2005r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia jak należy dokumentować koszty osobowe i koszty eksploatacyjne związane z wynajmem pomieszczeń biurowych - stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 lutego 2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki nr WIW.DG-GW-030 z 07.02.2005r. uzupełniony pismem nr WIW.DG-GW-030/14/05 z 21.02.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jednostka przedstawiła w zapytaniu, iż otrzymała w trwały zarząd nieruchomość zabudowaną na czas nieograniczony oraz zgodę na wynajem i użyczenie nieruchomości. Jest jednostką budżetową, która poza działalnością statutową wykonuje także czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Na podstawie umowy cywilnoprawnej oddała w najem pomieszczenia biurowe. Zgodnie z umową, najemca płaci czynsz wynikający z iloczynu stawki za 1 m#178; i ilości wynajmowanej powierzchni oraz za poniesione koszty osobowe (płace, narzuty na płace pracowników uczestniczących w obsłudze). Ponadto w umowie ustalono, że najemca dokonuje zwrotu kosztów poniesionych przez wynajmującego tj. dostawy wody, odprowadzenia ścieków, zużycia energii elektrycznej, zużycia opału. Jednostka jest podatnikiem podatku od towarów i usług i nie korzysta z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupów towarów i usług. Faktury dotyczące m.in. energii, telefonów, wody, itp. księguje w wartościach brutto w wydatki (koszty). Z tytułu najmu Jednostka wystawia najemcy dwie faktury VAT. Pierwsza składa się z dwóch pozycji;- czynsz doliczając VAT22%,- koszty osobowe zwolnione z VAT symbol 75.11.15, Druga faktura; dotyczy kosztów eksploatacyjnych - zużycie energii, zużycie miału, odprowadzenie ścieków, zużycie wody itp. zwolnione z VAT symbol 75.11.15 . Należność brutto za ww. koszty eksploatacyjne Jednostka księguje jako zmniejszenie wydatków. Na tle okoliczności tej sprawy Jednostka sformułowała pytanie;Czy jednostka budżetowa która nie wykazuje w deklaracji VAT podatku naliczonego powinna w fakturze sprzedaży za koszty eksploatacyjne wykazywać podatek VAT, a więc stosować zasady refakturowania kosztów ? Czy koszty osobowe powinny być dokumentowane fakturami VAT czy rachunkami?. Jednostka uważa, że nie można uznać refakturowania kosztów mediów za usługę i doliczać VAT od dostarczonej energii, wody jedynie z tytułu ustalenia należnej części zwrotu kosztów. GUS na wniosek Jednostki udzielił odpowiedzi, że regulowanie opłat za media typu woda, gaz, centralne ogrzewanie, wywóz śmieci nie stanowi kryterium klasyfikacyjnego, a więc nie uznał za "usługę". Przeniesienie kosztów według zasad umownie ustalonych przez strony nie wydaje się też konieczne drogą faktur VAT refundujących opłaty, a jest możliwe poprzez rachunki lub noty księgowe.Natomiast koszty osobowe zdaniem Jednostki nie są objęte zakresem opodatkowania podatkiem VAT ( art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług), wobec tego również nie należy wystawiać faktury VAT lecz rachunek lub notę księgową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00