Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. PD-415/871/GK-1/III-3/05, Urząd Skarbowy w Grajewie, sygn. PD-415/871/GK-1/III-3/05

Czy można przy amortyzacji środka trwałego, fabrycznie nowego, od którego dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30 % wartości początkowej stosować podwyższenie stawki amortyzacyjnej o współczynnik nie większy niż 3,0 przy zakładach położonych na terenie gmin zagrożonych strukturalnym bezrobociem ?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się na terenie gminy zagrożonej szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, zaś usługi wykonywane są na tereniecałego kraju. W październiku 2004r kupił Pan fabrycznie nowy kombajn do rozkładania betonu. Kombajn ten, mieszczący się w grupowaniu Klasyfikacji Środków Trwałych w grupie 5 rodzaj 581 został przyjęty do użytkowania w listopadzie 2004r. Następnie dokonał Pan jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej w wysokości 30% tej wartości.

Analizując przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził, że przy ustalaniu sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych w roku 2005r mają zastosowanie przepisy art. 22k, ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zmianami) , który stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych zaliczanych do 3-6 Klasyfikacji w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, w wysokości 30% tej wartości.Natomiast z art. 22k, ust.6 tej ustawy wynika, iż podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa wyżej, jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, lub stosować zasady określone w art. 22h, ust.4.W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z art. 22k lub art. 22i.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00