Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. D-3/443/59/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie, sygn. D-3/443/59/05

Czy sporządzane w charakterze biegłego sądowego opinie (diagnozy psychiatryczne), na rzecz sądów lub prokuratury, stanowią wykonywanie samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, a jeśli tak według jakiej stawki podlegają opodatkowaniu tym podatkiem?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005r.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2005r. wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik jest biegłym sądowym ustanowionym i wpisanym na listę biegłych sądowych Sądu Rejonowego. Na żądanie sądu lub prokuratury, jako biegły sądowy podatnik sporządza opinie sądowe z zakresu psychiatrii - seksuologii tj. przeprowadzanie badań i stawianie diagnozy. Do wykonania opinii na rzecz sądów i prokuratury w postępowaniu karnym, dochodzi na skutek postanowienia sądu powszechnego lub prokuratury, działających na podstawie przepisów kodeksu postępowania karnego. Zwolnienie biegłego od wyznaczonej mu czynności, może nastąpić tylko przez właściwy organ i tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sądy w istocie zlecające wykonanie określonej czynności, kreują szczególny rodzaj więzi prawnej pomiędzy biegłym a zlecającym, ale nie jest to stosunek cywilnoprawny. Charakter tego zlecenia ukształtowany jest poprzez obowiązujące przepisy, zarówno co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia, jak i odpowiedzialności zlecającego. Sądy wyznaczając biegłego, sprawują władzę sądowniczą w ramach wymiaru sprawiedliwości i z tego tytułu ciąży na nich szczególna odpowiedzialność. Natomiast charakter czynności polegających na świadczeniu pomocy sądom czy prokuraturze, odbiega nieco od świadczenia czynności w ramach wykonywania wolnego zawodu lekarza. Świadczenie pomocy w tym przypadku polega w istocie, na współdziałaniu w szeroko rozumianym sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości, nad czym bezpośredni nadzór i odpowiedzialność spoczywa na władzy sądowniczej, wyznaczającej biegłego w zakresie wiadomości specjalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00