Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2005, sygn. BD-F/415-22/05/z, Izba Skarbowa w Poznaniu, sygn. BD-F/415-22/05/z

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenie pieniężne otrzymane przez podatnika od pracodawcy na podstawie umowy, jaką pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi działającymi w firmie, w której pracodawca zobowiązał się wypłacić odpowiednie świadczenia pieniężne tym pracownikom, którzy zdecydują się na rozwiązanie umowy o pracę - zgodnie z ustawą z dnia 13.03.2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - uzgadniając wcześniej termin rozwiązania?

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się do Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zapytanie dotyczyło kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenia pieniężnego otrzymanego przez podatnika od pracodawcy na podstawie umowy, jaką ten pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi działającymi w firmie. Umowę tę nazwano "Regulaminem Dobrowolnych Odejść Pracowników (...)". W złożonym piśmie podatnik wyjaśnił, iż w powyższym regulaminie pracodawca zobowiązał się wypłacić odpowiednie świadczenia pieniężne tym pracownikom, którzy zdecydują się na rozwiązanie umowy o pracę - zgodnie z ustawą z dnia 13.03.2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - uzgadniając wcześniej termin rozwiązania. Powyższe świadczenie pieniężne składało się z dwóch części: odprawy pieniężnej w wysokości 1, 2 lub 3 miesięcznego wynagrodzenia oraz odprawy w wysokości ustalonej w regulaminie. Podatnik wyraził stanowisko, iż pierwsza część wspomnianego świadczenia, jego zdaniem, podlega opodatkowaniu, natomiast druga stanowi odszkodowanie zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00