Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. III USKP 17/21

Odmowa zakwalifikowania, jako wykonywanej w szczególnych warunkach, pracy traktorzysty (kierowcy ciągnika rolniczego) w trakcie prac polowych, a nie w transporcie, odpowiada rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Halina Kiryło

w sprawie z odwołania A. M. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 stycznia 2021 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. akt III AUa (...),

1. uchyla zaskarżony wyrok i zmienia poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego w K. z 5 marca 2018 r., sygn. akt IV U (...) w ten sposób, że oddala odwołanie A. M. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 10 października 2016 r., znak (...),

2. nie obciąża odwołującego się kosztami zastępstwa procesowego organu rentowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Decyzją z 10 października 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w J. (organ rentowy) odmówił A. M. (wnioskodawca) prawa do emerytury. Organ rentowy stwierdził, że wnioskodawca nie wykazał wymaganego 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach wykonywanej stałe i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Wnioskodawca zaskarżył powyższą decyzję organu rentowego odwołaniem.

Wyrokiem z 20 grudnia 2016 r., IV U (...), Sąd Okręgowy w K. zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawcy prawo do emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w szczególnych warunkach.

Sąd Okręgowy ustalił w oparciu o zeznania wnioskodawcy i jego akta osobowe, że w okresie od 1 kwietnia 1973 r. do 30 czerwca 1982 r. (przez 6 lat, 8 miesięcy i 29 dni) pracy w Spółdzielni K. w Z. z siedzibą w B. na stanowisku kierowcy ciągnika wnioskodawca wykonywał pracę w warunkach szczególnych (Dział VIII poz. 3 Wykazu A, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - Dz.U. Nr 8 poz. 43 ze zm., dalej jako rozporządzenie z 7 lutego 1983 r.). Do stażu pracy w szczególnych warunkach Sąd Okręgowy zakwalifikował także okres zatrudnienia w Zakładach P. w B. w okresach: od 1 lipca 1982 r. do 1 grudnia 1985 r. i od 1 kwietnia 1986 r. do 30 listopada 1992 r. (z wyłączeniem okresów pracy na stanowisku dozorcy- palacza i dozorcy) w wymiarze 10 lat i 1 miesiąca. Sąd pierwszej instancji wskazał, że wnioskodawca jako kierowca ciągnika wykonywał prace transportowe jak i prace polowe.

Na skutek apelacji wniesionej od powyższego wyroku przez organ rentowy, Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z 18 października 2016 r., III AUa (...), uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy. Sąd Apelacyjny stwierdził, że w sprawie nie zostały wyjaśnione wszystkie okoliczności faktyczne związane z charakterem zatrudnienia odwołującego się, w szczególności w aspekcie porównania stopnia uciążliwości i szkodliwości dla zdrowia jego pracy jako kierowcy ciągnika przy pracach polowych z pracą kierowcy ciągnika w transporcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00