Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 grudnia 2016 r., sygn. III UK 35/16

Sąd korzysta z pomocy biegłego, co nie znaczny, iż zawsze jest to konieczne. Praca w szczególnych warunkach to sfera ustaleń stanu faktycznego i jej ocena (prawna kwalifikacja) należy do sądu a nie do biegłego. Niemniej nie jest wykluczona opinia biegłego. Decyduje o tym sąd powszechny zgodnie z art. 278 1 k.p.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Dawid Miąsik

?SSN Jolanta Strusińska-Żukowska

w sprawie z odwołania L. M. ?od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. ?o emeryturę, ?po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 grudnia 2016 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt III AUa (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w J. decyzją z dnia 13 listopada 2012 r. odmówił ubezpieczonej L. M. ustalenia prawa do emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Według organu rentowego praca świadczona przez ubezpieczoną w S. Zakładach Przemysłu S. na stanowisku laboranta (w wymiarze 13 lat, 5 miesięcy i 17 dni) nie jest pracą w warunkach szczególnych, uprawniającą do emerytury w obniżonym wieku. Od tej decyzji ubezpieczona wniosła odwołanie. Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2013 r., IV U (...), Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie zmienił tę decyzję i przyznał ubezpieczonej prawo do emerytury z dniem 25 listopada 2012 r.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że ubezpieczona (urodzona w dniu 25 listopada 1957 r.) wraz z wnioskiem o emeryturę przedłożyła organowi rentowemu świadectwo wykonywania pracy w warunkach szczególnych wystawione przez (...) Zakłady Przemysłu S. S.A. w S. z dnia 28 lutego 2010 r. W dokumencie tym stwierdzono, że ubezpieczona w trakcie zatrudnienia świadczyła pracę w warunkach szczególnych, między innymi na stanowisku laboranta od 15 lipca 1985 r. do 31 października 2007 r. i od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. Organ rentowy nie uznał jednak tej pracy za pracę kwalifikowaną do celów emerytalno-rentowych i w konsekwencji stwierdził, że łączny staż pracy w warunkach szczególnych (stale i w pełnym wymiarze czasu), jaki ubezpieczona zdołała udowodnić, wynosi 6 lat, 2 miesiące i 1 dzień (czyli poniżej progu minimalnego 15 lat).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00