Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. I KZP 20/12

Oskarżyciel prywatny może odwołać złożone przed rozpoczęciem przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej oświadczenie o odstąpieniu od oskarżenia - do chwili wydania przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania.

Teza urzędowa

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Roman Sądej (przewodniczący)

SSN Józef Dołhy

SSN Zbigniew Puszkarski (sprawozdawca)

Protokolant: Joanna Mierzwińska-Lorencka

przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Aleksandra Herzoga

w sprawie S. K. po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2013 r., przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w T. postanowieniem z dnia 21 sierpnia 2012 r., […], zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy - a jeżeli tak, to w jakim terminie - dopuszczalne jest cofnięcie (odwołanie) przez oskarżyciela prywatnego oświadczenia o odstąpieniu od oskarżenia złożonego przed rozpoczęciem przewodu sądowego (art. 496 § 2 k.p.k.)?”

podjął uchwałę:

Oskarżyciel prywatny może odwołać złożone przed rozpoczęciem przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej oświadczenie o odstąpieniu od oskarżenia - do chwili wydania przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania.

Uzasadnienie

Zagadnienie prawne, ujęte w wyżej przedstawionym pytaniu, wymagające, zdaniem Sądu Okręgowego w T., zasadniczej wykładni ustawy, wyłoniło się w następującej sytuacji procesowej.

Z. K. wniósł do Sądu Rejonowego w T. prywatny akt oskarżenia przeciwko S. K., zarzucając mu popełnienie na swoją szkodę czterech czynów. Chociaż zgodnie z art. 487 k.p.k. nie był zobligowany do wskazania przepisów ustawy karnej, pod które czyny te podpadają, przepisy te określił, przy czym tylko w wypadku jednego czynu podany przepis - art. 216 k.k. - odnosił się do występku ściganego z oskarżenia prywatnego. Jeszcze przed wyznaczeniem terminu posiedzenia pojednawczego oskarżyciel prywatny skierował do Sądu dwa pisma, w których dał wyraz woli odstąpienia od oskarżenia i zażądał zwrotu uiszczonej przy wnoszeniu aktu oskarżenia zryczałtowanej równowartości wydatków. Wobec takiego stanowiska oskarżyciela prywatnego Sąd Rejonowy w T. postanowieniem z dnia 29 czerwca 2012 r., […], na podstawie art. 496 § 1 i 2 k.p.k. umorzył postępowanie w przedmiotowej sprawie, uznając, że skutecznie cofnął on akt oskarżenia, a na podstawie art. 622 k.p.k. zwrócił oskarżycielowi uiszczoną przez niego zryczałtowaną równowartość wydatków w postępowaniu prywatnoskargowym w kwocie 300 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00