Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. I UK 171/13

Obowiązujący od dnia 23 września 2011 r. przepis art. 58 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, nie ma zastosowania przy badaniu uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy osoby zmarłej przed tym dniem, dokonywanej dla potrzeb ustalenia uprawnień do renty rodzinnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Małgorzata Gersdorf (przewodniczący)

SSN Zbigniew Myszka

SSA Magdalena Kostro-Wesołowska (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania P. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z udziałem zainteresowanych: D. S. i M. S. o rentę rodzinną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 27 listopada 2013 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 8 stycznia 2013 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia 17 listopada 2011 r. odmówił małoletniej P. S., reprezentowanej przez opiekuna prawnego M. S., prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu S. S. wobec ustalenia, że zmarły w ostatnim dziesięcioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy nie miał wymaganego okresu ubezpieczeniowego.

Na skutek wniesionego odwołania, w sprawie z udziałem wezwanych z urzędu w charakterze zainteresowanych D. i M. S., Sąd Okręgowy w K. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 31 sierpnia 2012 r. zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał P. S. prawo do renty rodzinnej od września 2011 r.

Sąd ustalił, że wnioskodawczyni P. S. (ur. 12 czerwca 1996 r.) jest córką S. S., zmarłego 5 grudnia 2010 r. Wniosek o rentę rodzinną po ojcu złożyła 30 września 2011 r. Na podstawie dołączonych do wniosku dokumentów organ rentowy uznał za udowodnione, iż zmarły, w chwili śmierci nie mający ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, posiadał 25 lat, 7 miesięcy i 29 dni okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 24 lata, 7 miesięcy i 29 dni okresów składkowych oraz 10 miesięcy okresów nieskładkowych, przy czym w ostatnim dziesięcioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy, tj. przed 5 grudnia 2010 r., jego okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą łącznie 3 lata, 2 miesiące i 28 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00