Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 8 maja 2013 r., sygn. III SK 34/12

1. Przesłanką zastosowania art. 49 ust. 1 Prawa energetycznego jest działanie przez wytwórcę "w warunkach konkurencji", ewentualnie "prowadzenie na rynku konkurencyjnym" określonej części działalności wytwórczej. Natomiast art. 2 pkt 12 oraz art. 27 ust. 4 ustawy KDT posługują się sformułowaniem "sprzedaż na rynku konkurencyjnym". Podczas gdy wytwórca energii może działać w warunkach konkurencji i konkurować z innymi wytwórcami, niekoniecznie oznacza to, że sprzedaje wytworzoną energię na rynku, który nosi cechy rynku konkurencyjnego. Należy w konsekwencji odrzucić możliwość ukształtowania treści pojęcia rynek konkurencyjny z art. 2 pkt 12 oraz art. 27 ust. 4 ustawy KDT wyłącznie na tej podstawie, że powód został zwolniony z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia. Samo rozwiązanie umów KDT także nie oznacza, że rynek energii w Polsce stał się rynkiem konkurencyjnym, aczkolwiek niewątpliwie pozytywnie wpłynęło na jego konkurencyjność.

2. Sprzedaż energii przez wytwórcę spółce obrotu z grupy kapitałowej może nie być sprzedażą na rynku, a tym bardziej na rynku konkurencyjnym. Jednakże sprzedaży energii w ramach grupy kapitałowej nie można uznać za sprzedaż, która nie ma miejsca na rynku tylko z tego powodu, że odbywa się w ramach grupy. Taka kwalifikacja sprzedaży w ramach grupy uzależniona jest od zasad kształtowania cen w umowach, na podstawie których energia jest sprzedawana oraz swobody decyzyjnej wytwórcy energii w kwestii tego, jakiemu kontrahentowi i na jakich warunkach sprzeda wytworzoną energię.

3. Przepis art. 32 ust. 1 ustawy KDT modyfikuje ogólny mechanizm korekty kosztów osieroconych dla wytwórców energii należących do grup kapitałowych obejmujących co najmniej jednego innego wytwórcę wymienionego w załączniku nr 1 do ustawy. Nie przesądza natomiast, że przewidziany w nim mechanizm korekty kosztów osieroconych dla wytwórców należących do grupy kapitałowej znajduje zastosowanie tylko do tych wytwórców, którzy wchodzili w skład grupy kapitałowej w dniu wejścia w życie ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00