Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 24 września 2010 r., sygn. IV CSK 82/10

Jeżeli opracowany w rozporządzeniu, wydanym na podstawie art. 251 ust. 2 u.k.w.h., system informatyczny zawiera braki lub błędy, prowadzące w określonych sytuacjach do wpisów niezgodnych z prawem, obowiązkiem Sądu jest odmowa zastosowania takiego przepisu niższego rzędu, jako oczywiście sprzecznego z ustawą. Przedmiotem wpisu w księdze wieczystej ma być bowiem prawo do nieruchomości, które rzeczywiście przysługuje jednostce organizacyjnej Skarbu Państwa nieposiadającej osobowości prawnej, a nie prawo „zbliżone", przewidziane w programie informatycznym.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Nadleśnictwa N. w P.

przy uczestnictwie Agencji Nieruchomości Rolnych w W., Skarbu Państwa - Starosty C. i Gminy K.

o wpis do księgi wieczystej,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 24 września 2010 r.,

skargi kasacyjnej wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Okręgowego w S.

z dnia 7 sierpnia 2009 r.,

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w S. do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 7 sierpnia 2009 r. Sąd Okręgowy w   S. oddalił apelację wnioskodawcy: Skarbu Państwa Nadleśnictwa N. w P. od postanowienia Sądu Rejonowego w M. z dnia 24 czerwca 2009r. oddalającego skargę wnioskodawcy na orzeczenie referendarza sądowego z dnia 9 kwietnia 2009 r., w którym zgodnie z wnioskiem wyłączono z księgi wieczystej działkę 123/3 i wpisano ją do księgi wieczystej Kw  (…). Jednocześnie, odwołując się do treści programu komputerowego opracowanego dla prowadzenia ksiąg wieczystych, referendarz wpisał w podrubryce 2.2.2.5 dotyczącej „roli instytucji" przy ujawnianiu wpisów własności Skarbu Państwa: „Państwowa Jednostka Organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której oddano nieruchomość w trwały zarząd".

Sądy obu instancji, odnosząc się do zarzutu wnioskodawcy, iż dokonany wpis nie odpowiada prawu, bowiem wnioskodawcy przysługuje zarząd, a nie trwały zarząd nieruchomością Skarbu Państwa stwierdziły, że księga wieczysta jest prowadzona w systemie elektronicznym, zgodnie z art. 25 u.k.w.h i wydanym na jego podstawie rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 162, poz. 1575 ze zm. - dalej „rozp. z dnia 20 sierpnia 2003 r."), którego § 34 ust. 2b pozwala na dokonanie w zaskarżonej przez wnioskodawcę podrubryce jedynie jednego z trzech przewidzianych przez słownik wpisów, a w sytuacji, gdy wnioskodawca jest państwową jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej możliwe jest dokonanie tylko wpisu o zakwestionowanej treści, bowiem taką definicję w tym przedmiocie zawiera słownik. Sąd nie ma możliwości korekty wpisu przewidzianego programem informatycznym, wobec czego nie mógł z przewidzianego programem sformułowania usunąć słowa „trwały". Dokonał zatem wpisu o treści najbardziej zbliżonej do sytuacji prawnej wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00